Hacimli ve Diri Göğüsler Her Kadının Hakkı

16.09.2022
Hacimli ve Diri Göğüsler Her Kadının Hakkı

Kozmetik nedenler, belirgin deformasyon, istediğini özgürce giyememe ve özgüven problemlerine neden olmasının sonucunda birçok kadın meme estetiği operasyonlarına başvurmaktadır. En sık başvurulan meme estetiği operasyonlarının başında ise meme büyütme operasyonları gelmektedir.

Konunun Uzmanı Op.Dr. Leyla Arvas “Meme büyütme işlemi kişiye özel planlanır ve uygulanır” diyerek göğüs büyütme ameliyatının detaylarını sizler için anlattı.

Meme büyütme işlemi

Meme büyütme nedir?

Meme büyütme operasyonu, kişinin göğüslerinin daha hacimli, daha diri, daha dik ve daha dolgun olmasını sağlayarak görünümlerini güzelleştiren bir operasyondur. Genel anestezi altında yapılır. Operasyon esnasında meme bölgesine yerleştirilen silikon protez sayesinde memelerde istenen büyüklük ve görünüm yakalanmış olur. İmplantların büyüklüğü, şekli ve yerleştirme yöntemi kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Meme yapısı, göğüs kafesinin genişliği, vücut şekli ve cilt elastikiyeti gibi birçok faktör implantın özelliklerine ve ameliyatta uygulanacak tekniğe karar verilmesinde etkilidir.

Meme büyütme ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat öncesinde yapılan detaylı muayene ile ameliyat esnasında yerleştirilecek olan silikon protezin büyüklüğüne ve şekline karar verilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Hastanın meme yapısına ve diğer vücut özelliklerine bağlı olarak meme başından, koltuk altından veya meme altından bir kesi açılır. Bu kesi aracılığıyla öncesinde karar verilen implant meme bölgesine yerleştirilir. Kesi yerleri kapatılmadan öncesinde yerleştirilen protezin uygunluğuna doktor son bir kez bakar. Eğer farklı şekil veya büyüklükteki bir protezin daha uygun olacağını anlarsa karar verilen protezi ameliyat esnasında daha uygun bir protez ile değiştirir. Yapılan son kontrol ile memeye verilen nihai şekle bir kere daha bakılır ve ardından estetik dikiş ile kesi yerleri kapatılır. Doktorun tecrübesi doğrultusunda meme bölgesinde kanama ihtimali öngörülürse bu bölgeye birkaç gün sonrasında çıkarılmak üzere dren yerleştirilir. Ardından göğüs bölgesi bandajlarla kapatılır.

Hangi implant daha doğaldır?

İmplantlar ister damla şeklinde ister yuvarlak şekilli olsunlar doğru vücuda doğru implant takıldığı takdirde her ikisi de doğal görünüm sağlar. Yuvarlak şekilli implantların göğüs bölgesine yerleştirildiğinde yuvarlak bir görünüm sağlayıp doğal durmayacağına dair genel ve yanlış bir algı mevcut. Ancak bazı meme yapılarında damla protezler suni bir görünüme neden olurken yuvarlak protezler çok daha doğal durabilmektedir. Sonuç olarak doğal bir görünüm için protez şeklinin seçiminde hastanın meme yapısının mevcut durumu ve bu ayrımı rahatlıkla görebilecek olan doktor tecrübesi oldukça önemlidir.

Hamilelik sürecinde implantların çıkarılması gerekir mi?

Doğum yapmamış kadınlarda implantlar vücuda yerleştirilirken ilerideki hamilelikleri göz önünde bulundurularak yerleştirilir. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde implantlara herhangi bir zarar gelme ihtimali de yoktur. Yalnızca hamilelik ve emzirme süreçlerinin sonrasında memenin diriliğinde ve formunda değişimler olabildiği için hamilelik sonrasındaki dönemde memenin şekli estetik açıdan göze hoş görünmeyebilir. Bu nedenle eğer yakın zaman içerisinde hamilelik planlanıyorsa implantların emzirme dönemi sonrasında takılmasını tavsiye ediyoruz. Yakın zamanda hamilelik planlanmıyor; ancak gelecekte hamilelik ve emzirme dönemlerinin sonrasında memenin görünümü kişiyi rahatsız edecek hale gelirse o zaman küçük operasyonlarla veya dolgu enjeksiyonları gereken noktalara ufak müdahalelerde bulunarak bu sorunu çözebiliyoruz.

Meme büyütme ameliyatlarından sonra dikiş yerinin izi kalır mı?

Ameliyat esnasında kullanılacak olan implantların meme bölgesine yerleştirilebilmesi için kişinin vücuduna ve meme yapısına bağlı olarak meme başından, meme altından veya koltuk altından 4-5 cm’lik ufak kesiler açılır. Bu kesiler aracılığıyla implantlar yerleştirildikten sonra kesi yerleri estetik dikişlerle kapatılır. Ameliyatın ardından 6-12 ay içerisinde dikişlerin izleri gittikçe solmaya ve cildin kendi rengine yaklaşmaya başlar. Bu dönemde dikiş yerlerinin güneşten korunması ve güneşe çıkılacaksa yüksek faktörlü koruyucu kremlerle korunması oldukça önemlidir. Yine bu dönemde hasta, doktorun tavsiye edeceği merhem ve kremlerle iyileşme sürecini destekleyerek hızlandırabilir. Ameliyatın yaklaşık bir sene sonrasında iyileşme dönemi tamamen sonlanıp meme yumuşak, ödemsiz ve doğal bir görünüm alırken, dikiş izleri de belli belirsiz bir hale gelir.

Meme büyütme ameliyatlarının tam sonucu ne zaman belli olur?

Her cerrahi estetik operasyonda olduğu gibi meme büyütme ameliyatlarının sonrasında da müdahale edilen bölgede az da olsa ödem oluşmaktadır. Oluşan bu ödemin tamamen geçmesi ve meme protezin iyice oturarak memede yumuşaklığın meydana gelmesi yaklaşık olarak 6-12 ay arasında olmaktadır. Özellikle sporcu sütyeninin takıldığı ameliyat sonrası dönemde meme maksimum ödem mevcuttur. Bu nedenle meme istenenden daha büyük görünür. Ancak günden güne iyileşme gerçekleştikçe meme istenen doğal boyutuna ve görünümüne kavuşmuş olur.

Meme implantlarının patlaması ya da sönmesi gibi bir durum olur mu?

Günümüzde meme büyütme ameliyatlarında kullanılan FDA onaylı silikon protezler çok daha güvenli ve dayanıklıdırlar. Jel yapıda yapıları sayesinde dışarıdan sert bir darbe ya da travma yaşamadıkları sürece patlama ya da sönmeleri gibi bir durum yaşanmaz. Yeni teknoloji ile üretilen bu silikon protezlerin ömrü markasına ve çeşidine göre değişmekle beraber minimum 15-25 yıl kadardır.

Meme büyütme ameliyatının iyileşme süreci nasıldır?

İyileşme sürecinin kısalığı sayesinde sıklıkla uygulanan meme büyütme ameliyatlarının sonrasında hastalar bir gece hastanede kalırlar. Protezin kas altına yerleştirildiği ameliyatların sonrasındaki ilk gece olan hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınır. Ameliyat esnasında eğer dren takıldıysa birkaç gün içerisinde gidilecek olan kontrol randevusunda dren çıkarılarak hasta rahat ettirilir. Yine göğüs bölgesindeki iyileşme hızına bağlı olarak ameliyat sonrasında göğüs bölgesine sarılan bandajlar çıkarılır. Operasyonun üzerinden 4-5 gün geçmesiyle beraber hasta rahatlıkla günlük yaşamına geri döner. İyileşme döneminde ödemin kontrol altında tutulabilmesi ve göğüs bölgesinin korunabilmesi için giydirilen sporcu sütyeni yaklaşık bir ay kadar bir süre boyunca takılır. Yine bu dönemde sıcak su ile duş almak, sauna, hamam ve spa gibi ortamlar göğüs bölgesindeki ödemi arttırabileceğinden dolayı uzak durulmasında fayda vardır. Ameliyattan sonraki en az bir aylık süreç boyunca hasta göğüs bölgesini zorlayacak egzersiz ve hareketler ile ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır. Bu dönemde en uygun spor yürüyüştür. Bu sayede hasta hem dolaşımını arttırarak ödemin azalmasında fayda sağlarken hem de psikolojik olarak kendisini daha iyi hisseder. Hastanın tüm bu süreç boyunca doktorun belirleyeceği kontrol randevularına da sıkı sıkıya uyması gerekmektedir.  

Meme büyütme ameliyatının fiyatı nedir?

Meme büyütme ameliyatları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda meme büyütme işleminin fiyatı hastanın göğüs yapısına, istediği dolgunluk derecesine, asimetri olup olmadığına ve uygulanacak olan protezin şekil, marka, büyüklük ve kalite gibi detaylarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle mevcut memesinin büyüklüğünden rahatsız olan ve daha diri daha dolgun göğüslere sahip olmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

Op. Dr. Leyla Arvas

Web Site: https://www.drleylaarvas.com

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.