Hackerlar, Minecraft yardımıyla ülke internetini çökertti!

27.01.2022
Hackerlar, Minecraft yardımıyla ülke internetini çökertti!


Hackerlar, Minecraft ile sıradışı bir eylemin altına imza attı. Oyuncuların düzenlemiş olduğu bir etkinliğe dadanan bilgisayar korsanları, küçük bir Avrupa ülkesi olan Andorra‘da ortalığı birbirine kattı. Squid Game temalı etkinliği baltalamak isteyen hackerlar, daha büyük sorunlara yol açtı.

Toplamda 4 günlük saldırılar sonucu toparlanan ülke, yaşananlar sonrası şoka uğradı. Saldırıyı gerçekleştirenleri ise arama emek harcamaları tüm hızıyla sürüyor.

Steam Deck çıkış tarihi belli oldu!


Steam Deck çıkış zamanı belli oldu!

Geçtiğimiz Yaz tanıtılmasıyla konsol savaşlarına katılacağı açıklanan Steam Deck, çıkış zamanı ile tekrardan gündemde.

Hackerlar, Minecraft ile Andorra’yı karıştırdı

Neredeyse bir futbol sahası kadar nüfusu olan Andorra, Avrupa’nın küçük ülkeleri içinde yer ediniyor. Minecraft üstünden düzenlenen bir gerçekleştiren ve 150 oyuncuya ulaşan Team Andorra, gosteri esnasında yoğun DDoS saldırılarına maruz kaldı. Ülke içinden önemli kişilerin de bulunmuş olduğu etkinlik, bilgisayar korsanları sebebiyle ortalığı karıştırdı.

İnternet durumunu takip eden NetBlocks, Minecraft etkinliğine meydana getirilen saldırı sonrası Andorra’nın güncel network tablosunu paylaştı. Hackerların hedefi olduğu belirtilen saatler içinde ülke içindeki web bant genişliği yüzde 100‘den yüzde 50‘ye kadar gerileme göstermiş. Tüm Andorra’ kapsayan gelişmenin peşinden küresel ağ bağlantılarında büyük sıkıntılar yaşandığı öğrenildi. Gelen bilgilere gore korsanların hamleleri sonucu trafik patlamalarının, 10 Gbps‘ye ulaşmış olduğu öğrenildi.

Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Andorra Telecom, saldırganların kimliklerinin tespit edilemediğini belirtti. Team Andorra organizasyonunun ana hedef olarak belirlendiğini aktaran şirket, mevzuyla ilgili yoğun çalışmaların sürdüğünü duyurdu. Saldırganların, oyunda bulunan herkesi atmaya çalmış olduğu bir dönem aralığında ülkedeki genel web hizmetinin sekteye uğratılmış olduğu öğrenildi.

Minecraft

Hali hazırda Andorra sınırları içinde 1 tane web servis sağlayıcısı bulunmakta. Bu yüzden kolay lokma benzer şekilde görünen ülke, 100 bin dolar ödüllü etkinliğin düzenlenmesiyle de açık hedef haline geldi. Andorra sınırları içinde popüler olan pek oldukca popüler yayıncı yaşananlar sebebiyle etkinlikten elenmek mecburiyetinde bırakıldı. Mevzunun bilhassa gelecek günlerde daha da detaylanması planlanıyor. Bakalım küçük bir ülkeyi alt üst eden bilgisayar korsanları yakalanabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

Peki sizler Andorra‘nın başına gelenler hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce korsanların hedefi neydi? Görüşlerinizi ve tahminlerinizi bizlere aktarmayı dikkatsizlik etmeyin.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.