Hafızayı güçlendiren ve beyin sağlığına iyi gelen 3 mühim gıda!

22.11.2022
Hafızayı güçlendiren ve beyin sağlığına iyi gelen 3 mühim gıda!


Bazı yiyecekler bellek ve konsantrasyon şeklinde beyin işlevlerine destek sunar. Peki hafızayı güçlendiren ve beyin sağlığına iyi gelen yiyecekler nedir? İşte detaylar…

Hafızayı güçlendiren ve beyin sağlığına iyi gelen 3 önemli besin!

Öğünlere dahil edilen yiyeceklerin vücut üstünde büyük bir tesiri vardır. Bazı yiyecekler zihin sağlığını sağlamlaştırır.

Bilhassa yaşlanınca beyinde bazı değişimler meydana gelir. Vakit geçtikçe unutkanlık seviyelerin arttığı görülür. Sadece bunu engelleyecek ve Alzheimer şeklinde hastalık riskini azaltmaya destek olacak besinler vardır.

Uzmanların hafızaya iyi gelen yiyecekler içinde gösterdiği besinlerin bir çok B karmaşa vitaminleri, C vitamini, omega 3 yağ asitleri ve antioksidanlar içermektedir.

Peki sıhhatli bir beyne ve hafızaya haiz olmak için hangi besinler tüketilmeli? İşte o 3 mühim gıda…

1- Balık

Balık öğrenme ve bellek için yararlı olan omega-3 yağ asitlerini ihtiva eder. Bellek kaybını azaltmata destek sunar. Omega-3 yağ asitleri beyindeki gri madde hacmini arttırmaya destek olabilir. Öğünlerinizde somon, ton balığı, ringa ve sardalye balık çeşitlerine yer verebilirsiniz.

Hafızayı güçlendiren ve beyin sağlığına iyi gelen 3 önemli besin! #1

2- Çilek

2014 senesinde meydana getirilen bir araştırmada çilek yemenin hafızayı iyileştirebileceğine rastlandı. Öğünlerinize yaban mersini, çilek ve böğürtlen meyvelerini ekleyebilirsiniz.

Hafızayı güçlendiren ve beyin sağlığına iyi gelen 3 önemli besin! #2

3- Kepekli tahıllar

Beyin sağlığını korumak istiyorsanız, rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllı besinler kullanmalısınız. Tam tahıllı yiyecekler vücutta işlenme biçimleri sebebiyle beyin sağlığı üstünde pozitif bir etkiye haizdir.

Beyaz ekmek yerseniz hızla şekere dönüşür. Bunun yerine tam tahıllı yiyecekler tüketin. Öğünlerinizde kahverengi pirinç, kinoa, yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek, tam tahıllı makarna, karabuğday şeklinde yiyeceklere yer verebilirsiniz.

Hafızayı güçlendiren ve beyin sağlığına iyi gelen 3 önemli besin! #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.