Hamilelik tarih oluyor! Çinli bilim adamları çığır açtı, tıp tarihinde böylesi görülmedi

08.02.2022
Hamilelik tarih oluyor! Çinli bilim adamları çığır açtı, tıp tarihinde böylesi görülmediÇinli bilim adamları, suni zeka ile yönetilen bir sistem geliştirdi. Bu sistem yardımıyla kadınlardaki hamilelik süreci sona erecek ve doğmamış bebeklerin ihtimaller içinde hastalıkları dahi tespit edilebilecek.


Hamilelik tarih oluyor! Çinli bilim insanları çığır açtı, tıp tarihinde böylesi görülmedi

Gelişen teknolojiyle beraber suni zeka teknolojisi de giderek değişik bir boyuta evriliyor.

Günümüzde, suni zekanın kullanım alanları gittikçe genişlerken bu alanlarda meydana getirilen emek harcamalar da artış gösteriyor.

Çin’de hizmet veren Suzhou Biyomedikal Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü bünyesinde çalışan bilim adamları, tıp evveliyatına çığır açacak bir emek harcama yürüttü.

Yaptıkları emek harcamalar sonucunda suni zekanın yönettiği suni bir rahim oluşturmayı başaran uzmanlar, bu rahimde embriyo büyütmeyi başardı.

Şu an için yalnızca fareler için kullanılan sistemin ilerleyen dönemlerde insanoğlu için de kullanılabilir hale getirilebileceği söyleniyor.

HAMİLELİK TARİH OLUYOR

Webtekno’nun aktardığı habere nazaran; bilim adamları, yaptıkları emek harcamalar sonucunda rahim ortamını tam anlamıyla kopyalamış oldu. Bu da bir embriyonun suni bir rahimde gelişmesini sağlamış oldu.

Embriyonun sıhhatli bir halde gelişebilmesi için lüzumlu olan tüm molekülleri kullanan ve bunların iletimini suni zeka ile gerçekleştiren bilim adamları, bu emek harcama ile bayanları hamilelik sürecinden kurtarabileceklerine inanıyor.

Üstelik embriyoyu her an takip eden bu sistem yardımıyla anne rahmindeki ihtimaller içinde hastalık riskleri de ortadan kalkıyor.

Hamilelik tarih oluyor! Çinli bilim insanları çığır açtı, tıp tarihinde böylesi görülmedi #1

İNSANLAR ÜZERİNDE DENENMESİ YASAK

Sadece Çinli bilim adamlarının geliştirdiği suni rahim ile ilgili dikkat çeken bir mevzu bulunuyor.

Internasyonal yasalara nazaran, bir insan embriyosunun aylar süresince rahim haricinde tutulması yasak. Bundan dolayı bilim adamlarının elini kolunu bağlıyor.

Zira suni zeka, şu anda yalnız fareler üstünden eğitim alıyor. Bu durum çalışmanın insanoğlu üstünde etkili olup olmayacağının anlaşılmasını olanaksız hale getiriyor.

Sadece ilerleyen dönemlerde bu durum değişebilir ve böylece Çinliler, bir insan embriyosu ile suni zekayı eğitebilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.