Hamilelikte mide bulantısı neden olur? Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Hamilelik döneminde sıklıkla görülen mide bulantısı artıkça hamilelik sürecini çekilmez hale getirebiliyor. Hormonların daha hassas olduğu bu …

13.12.2021
Hamilelikte mide bulantısı neden olur? Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Hamilelik döneminde sıklıkla görülen mide bulantısı artıkça hamilelik sürecini çekilmez hale getirebiliyor. Hormonların daha hassas olduğu bu zamanda artan mide bulantısı için evde doğal formüller deneye bilirsiniz. Uzmanların tarifleriyle doğal çözümleri sizler için derledik. Hamilelikte mide bulantısı neden olur? Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Kadınlarda adet döneminin gecikmesinden sonra amansız görülen sabah bulantıları, karnınızdaki bebeğin habercisi olabilir! Çoğu zaman üşütmeden kaynaklandığı düşünülen mide bulantılarına adet dönemindeki gecikmeler de eşlik ediyorsa hamile kalmış olabilirsiniz. Bunu anlamak için eczaneye gidip hamilelik testi yapabilir ve evinizde kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Test sonucu pozitif çıktıysa artık iki canlısınız demektir! Durumu eşinize müjdeledikten sonra sıra kendinize ve bebeğinize en iyi şekilde bakmaya geliyor. Hamilelik dönemine bakıldığında özellikle ilk üç ay içerisinde yani birinci trimesterda farklı derecelerde mide bulantılarının yaşandığı görülür. 

HAMİLELİK BULANTILARI NE ZAMANA KADAR SÜRÜYOR?

Değişen hormon dengesinden kaynaklanan mide bulantıları, sabah saatlerinde başlayıp gün boyu devam edebiliyor. 12. haftaya kadar süren mide bulantıları kimi zaman anne adaylarını zorlayıp sürekli tuvalete çıkarsa da hamilelik bulantılarını azaltmanın bazı yöntemleri vardır. 

HAMİLELERİN MİDESİ NEDEN BULANIR? 

HORMONLAR: Hamileliğin görülmesi ile birlikte değişen hormon dengesi mide bulantılarını tetiklemektedir.

YORGUNLUK: Anne adayının gününü stresli, yorgun ya da mutsuz şekilde geçirmesi mide bulantısının görülmesine neden olabilir.

İLK HAMİLELİK: Anne olma duygusunu ilk defa hissedecekseniz vücudunuz hamileliğe adapte olmakta güçlük çekebilir.

hamilelikte mide bulantısı hormonlardan kaynaklı yaşanır

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI İÇİN DOĞAL KÜRLER

ELMA: 1 bardak kadar kaynar suya 10 tane elma kurusu atıp 10 dakika bekletin. Gün içerisinde yalnızca 2-3 bardak tüketin. Elma kurusunu günde 100-150 gram tüketebilirsiniz.

KURU NANE YAPRAĞI: 8-10 gram nane yaprağını 1 bardak kaynayan suya atıp 10 dakika bekletin. Sabah ve akşam olmak üzere 1 bardak tüketip yaprakları toz haline getirin. Günde 3 defa tüketebilirsiniz.

TARÇIN: Sindirime iyi geldiği bilinen tarçın, hazımsızlık nedeniyle ortaya çıkan kusmayı engellemeye de iyi gelir. Hazırlayacağınız tarçın çayını ortalama 10 dakika demlendirdikten sonra bir çay kaşığı bal ve bir miktar limon ekleyerek günde 2 defa içebilirsiniz.

hamilelikte mide bulantısı

 MİDE BULANTISI İÇİN DOĞAL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NELER?

 • Diş fırçalama esnasında kullandığınız macun mide bulantısına neden oluyorsa ağız çalkalama suyunu deneyebilirsiniz.
   
 • Yaz mevsimindeyseniz buz küpü veya limon dilimi emebilirsiniz.
   
 • Mide bulantısına sebep olan sigara, yemek vb. kokulardan mümkün mertebe uzak durmalısınız.
   
 • Mide bulantınızı yatıştırmak için tuzlu krakerleri atıştırmalık için kullanabilirsiniz.
   
 • Günlük hayatta da iyi geldiği bilinen zencefilden bir dilim kesip sıcak suyun içine atarak 10 dakika demleyin. Çay şeklinde tükettiğiniz zaman bulantınız geçecektir. Hatta söylenenlere göre zencefilin kokusu bile mide bulantısını kesebilir.
   
 • Susuzluk mide bulantısını tetikleyeceğinden kafeinsiz, şekersiz taze sıkılmış meyve suları içebilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.