Hamza Yerlikaya Kimdir? İşte Hayatı

15.06.2020
Hamza Yerlikaya Kimdir? İşte Hayatı

Ak Parti’den 23. Dönem Sivas Milletvekili seçilen ve bu bağlamda da milletvekilliği yapan Hamza Yerli Kaya, 2015 senesinde Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı olmuştur. Son olarak ise 2018 senesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı yardımcılığına getirilmiş ve burada görevini sürdürmektedir. İşte, Hamza Yerlikaya’nın hayatı

Hamza Yerlikaya Hayatı

3 Haziran 1976 senesinde İstanbul, Kadıköy’de dünyaya gelen Hamza Yerlikaya, aslen Sivaslı’dır. Babası Mustafa Yerlikaya’da eski zamanlarda güreşçilik yapmış bir şahsiyettir. İstanbul’a göç ettikten sonra güreşçiliği maddi imkansızlıklardan dolayı bırakmak zorunda kalmıştır. Ancak, çocuklarını güreşe yönlendirmekten çekinmemiştir. Babası, Hamza Yerlikaya’yı 1986 senesinde güreş için bir salona yazdırmıştır.

Yazdırdıktan sonra 1991 yılında ilk uluslararası turnuvaya Kanada’da katılır. Quebec’de gerçekleştirilen 1991 Yıldır Dünya Şampiyonasında 4. Olmuştur. 17 yaşına geldiğinde ise 1993 Büyükler Türkiye Şampiyonasına kabul edilmemiştir. Ancak, aynı sene Vehbi Emre Güreş Turnuvası’nda gösterdiği büyük başarılar ile milli takıma girebileceğinin belirtisini göstermiştir.

1993 yılında düzenlenen Dünya Şampiyonasında Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuştur. Bunun sonucunda da Güreş Federasyonları Birliği, modern güreş tarihi içerisinde dünya minderlerinde ilk defa 17 yaşındaki bir bireyin şampiyon olduğunu duyurmuştur ve bu üstün başarılarından dolayı da Hamza Yerlikaya’yı Asrın Güreşçisi ilan edip, unvan vermiştir.

Güreşçiliği Bıraktıktan Sonra

Güreşçiliği bıraktıktan sonra ise  2012 senesinde Türkiye Güreş Federasyonu başkanı seçilmiştir. Bu görevinden de 2015 milletvekili seçimleri öncesinde istifa etmiştir. 10 Aralık 2015 yılında ise Cumhurbaşkanı başdanışmanı görevine seçilmiştir.

Hamza Yerlikaya’nın Siyasi Kariyeri

2007 yılında AKP’den Sivas 23.dönem milletvekili olarak seçilmiştir. 2015 yılına gelindiğinde ise Cumhurbaşkanı başdanışmanı olarak görev yapmıştır. 2018 yılında ise Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.

Son olarak ise Hamza Yerlikaya Vakıfbank yönetim kuruluna atanmıştır. Evli ve 3 çocuk babası olan Yerlikaya, siyasi hayatına devam etmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir