‘Harareti alır’ denilerek içiliyor! Sahurda çay içmek zararı dokunan mı? İşte azca malum zararları…

19.04.2023
‘Harareti alır’ denilerek içiliyor! Sahurda çay içmek zararı dokunan mı? İşte azca malum zararları…

[ad_1]

Günlük yaşamın ve sofraların vazgeçilmezi olan çay, Ramazan ayında da sık sık tercih ediliyor. Bilhassa sahur vaktinde içilen çayın harareti alacağı düşünülüyor. Sadece lezzetiyle sevilen çay, aslına bakarsak sahur vaktinde içildiğinde çeşitli zararlar verebiliyor. İşte sahurda çay içmenin azca malum zararları…

'Harareti alır' denilerek içiliyor! Sahurda çay içmek zararlı mı? İşte az bilinen zararları...

Kutsal Ramazan ayında en oldukca tüketilen içeceklerden olan çay, hem lezzetiyle hem de harareti almasıyla biliniyor. Sahur sofralarının vazgeçilmezi olan çayın azca malum zararları ise duyanları şaşırtıyor. Bilhassa çay tüketimi susuzluğu gidermeye değil, tam tersi susuzluğa tesir etmiş oluyor.

Sahurda çay içmenin azca malum zararları şaşırtıyor!

Sahurda çay içmek, bazı sıhhat problemlerine niçin olabiliyor. Sahur vakti tüketilen bazı besinlerin vücudun daha süratli sıvı kaybetmesine niçin olduğu bir gerçek.

Sadece genç, yaşlı her insanın tercih etmiş olduğu çay ihtiva ettiği toksinler bakımından gün boyu kişinin daha sık idrara çıkmasına niçin oluyor.

Meydana getirilen araştırmalarda sıcak içeceklerin vücudun kendisini olduğundan daha sıcak hissetmesine yol açmış olduğu ve böylece tam tersi vücudu terlettiği ortaya çıktı.

Terlemek, ısı kaybını sağlamaktadır. Bu sebeple sıcak içecekler çoğu zaman harareti alır. Çay tükettiğimizde vücudumuz normalden daha çok ter salgılamaktadır.

Susuzluğu arttırıyor!

Bunun yanı sıra bilhassa demli çay, vücuttaki sıvıyı azaltmakta ve akşama kadar susuz kalınmasına niçin olmaktadır. Vücutta yer edinen sıvı miktarı düşüşe geçmiş olduğu için de kimi rahatsızlıklarda ve taş hastalığı emarelerinde artışa sebep olmaktadır.

İftarda içilebilir, sahurda içilmemeli

Bu sebeple iftar saati sonrası çay tavsiye edilse de, sahur vakti içilmemesi uzmanlar tarafınca önerilmektedir.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.