Harp hazırlığı: ABD Siber Komutanlığı 250 milyon dolar istedi!

19.04.2022
Harp hazırlığı: ABD Siber Komutanlığı 250 milyon dolar istedi!


ABD, 2023 mali bütçesine nazaran siber güvenlik için çalışan federal kurumlara toplam 10.9 milyar dolar verecek. Fakat ABD Siber Komutanlığı, ABD Hazinesinden 2023 için ayrılan bütçeyi beğenmedi. Bir tek siber ordu için 236 milyon dolarlık bir talep sıralaması hazırladı.

ABD Kongresi ile paylaşılan ABD Siber Komutanlığı (USCYBERCOM) talep sıralaması, saldırı ve müdafa amaçlı operasyonlar yürütmek için ek bütçe istedi. Ordu, 6200 personele haiz Siber Vazife Enerjisini desteklemek için 168 milyon dahil olmak suretiyle toplamda 236 milyon dolar talep etti.

ABD ordu mu kuruyor? Biden’dan siber güvenliğe dudak uçuklatan bütçe


ABD ordu mu kuruyor? Biden’dan siber güvenliğe dudak uçuklatan bütçe

ABD siber güvenlik yatırımı ile rakip ülkeleri sollayacak. Başkan Biden’ın imzaladığı 2023 bütçesi, siber ordu ihtimallerini arttırdı.

ABD ordusunun siber harcamaları üstün dereceli düzeyde

2023 mali bütçesinden siber güvenlik kurumlarına 10.9 milyar dolarlık para ayıran ABD, Siber Komutanlık için fazladan fonlamalar yapmak zorunda kalabilir. Kurultay ile paylaşılan ABD Siber Komutanlığı finanse edilmeyen öncelikler sıralaması, saldırı ve müdafa amaçlı siber operasyonlara daha fazlaca bütçe istiyor.

Bir tek Siber Vazife Gücü’nün (CMF) 168 milyon dolar istemesi dikkatlerden kaçmadı. CMF; Müdafa Bakanlığı ağlarını korumak için çaba sarfeden, askeri hedefleri destekleyen, dış saldırılarla savaşım için veri desteği elde eden ve ABD altyapısını korumak için çaba sarfeden 133 ayrı ekipten oluşuyor.

Siber Komutanlığın ABD Kongresine sunmuş olduğu finanse edilmeyen öncelikler sıralaması, 168 milyon doların bu ekiplere operasyonel desteği geliştirmek ve siber eğitime öncelik vermek için kullanılacağını belirtiyor. ABD Kongresinin Pentagon için 773 milyar dolarlık bütçe talebini değerlendirmesi ve ABD Siber Komutanlığı için ek bütçe oluşturması ümit ediliyor.

ABD Siber Komutanlığının listesindeki önemli bir talep ise eleştiri kabiliyetler sağlamak için geliştirilen “Ortak Siber Harp Mimarisi’ne (JCWA)” harcanacak. Siber ordu yetkilileri, operasyonların stratejik önceliklerle uyumlu olmasını sağlamak JCWA’ya 56.4 milyon dolar ayıracak.

Peki ya siz ABD ordusunun siber harcamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.