Harry Potter seyretme sırası iyi mi olmalı?

03.01.2022
Harry Potter seyretme sırası iyi mi olmalı?


İngiliz asıllı yazar J. K. Rowling’in 7 ciltten oluşan fantastik roman serisi Harry Potter, 2001-2011 yılları aralığında çıkan film uyarlamalarıyla büyük ses getirmeyi başardı. Önemli bir kesim tarafınca, filmlerin kitaplardan kopuk olduğu yönünde eleştiriler alsa da; Harry Potter, gişede tüm zamanların en oldukca kazanç icra eden serilerinden bir tanesi. Minimum kitapları kadar filmleri de dünya genelinde benimsenmiş durumda. Hatta Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Harry Potter temalı kafeler bile mevcut.

Yakaladığı bu başarı, Harry Potter film serisini ‘zamansız’ kılıyor. Hiçbir zaman modası geçmediğinden, ansızın gece gelen can sıkıntısını gidermek için bile izlenesi geliyor. Olay örgüsü bakımından birbirinin devamı olan tüm seriler şeklinde, Harry Potter filmleri de birbirleriyle bağlantılı. En sonucunda bu bir seçki değil. Bunun haricinde da üstünkörü izlenemeyecek kadar karmaşık bir yapıya haiz. Örneğin ikinci filmle başladığınızda, vakaları anlamakta bir fazlaca zorlanabilirsiniz. Sizler için Harry Potter seyretme sırası sıralaması hazırladık.

Duymamış olabileceğiniz en iyi 5 Harry Potter oyunu


Duymamış olabileceğiniz en iyi 5 Harry Potter oyunu

Harry Potter serisi oyun dünyasında pek duyulan bir isim değil. Harry Potter oyunlarının birçoğu bilinmiyor. Ikimiz de 5 en iyi yapımı derledik.

Çıkış geçmişine gore Harry Potter seyretme sırası

Seri ilk olarak 2011 senesinde gösterime giren ‘Harry Potter ve Felsefe Taşı’ ile başladı. Her şeyin başladığı yer diyebileceğimiz ilk filmimizde Harry Potter, akrabaları Dursley ailece gittiği hayvanat bahçesinde güçlerini keşfetmeye başladı. Baykuşlardan mektuplar alan küçük adam, büyücü bulunduğunu öğrendikten sonrasında başına gelecek olan maceralarla yüzleşmeye başlayacaktır.

Yalnız 2016 senesinde, özetlemek gerekirse orijinal seri sonlandıktan sonrasında gösterime giren Fantastik Canavarlar Nedir, Nerede Bulunurlar? filmi; olayların perde arkasını mevzu alıyor. Geçmişte Hogwarts’ta yaşanmış olan mevzuları ele alan yapım, hikayeyi daha iyi kovuşturmak için ideal bir çözüm olabilir.

harry potter

Harry Potter seyretme sırası kesinlikle bu filmle başlamalı. Zira bahsettiğimiz şeklinde, her şeyin başı Fantastik Canavarlar Nedir, Nerede Bulunurlar? filmimizde gizli saklı saklı. Tüm Harry Potter seyretme sıralaması ise şu şekilde:

  • Fantastik Canavarlar Nedir, Nerede Bulunurlar? – 2016
  • Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları – 2018
  • Harry Potter ve Felsefe Taşı – 2001
  • Harry Potter ve Sırlar Odası – 2002
  • Harry Potter ve Azkaban Tutsağı – 2004
  • Harry Potter ve Ateş Kadehi – 2005
  • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı – 2007
  • Harry Potter ve Melez Prens – 2009
  • Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 – 2010
  • Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2 – 2011

Ekip seneler sonrasında tekrardan Hogwarts’ta

Harry Potter ekibini Hogwarts’ta tekrardan gördüğümüz Harry Potter 20th Anniversary: ​​Return to Hogwarts kısmı 1 Ocak’ta HBO Max platformunda yayınlandı. Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın beyaz perdeye girişinin 20. yıl dönümünü kutlamak amacıyla hazırlanan hususi bölümde Daniel Radcliffe, Rupert Grint ve Emma Watson bir araya geldi.

SDNShiftdelete.net

HBO Max bu yıl içinde Türkiye pazarında faaliyete başlamış olacak. Böylelikle Harry Potter’ın 20. yıl hususi bölümünü devletimizde de seyretme şansına haiz olacağız.

Daniel Radcliffe, Rupert Grint ve Emma Watson şeklinde yıldızlara ev sahipliği icra eden Harry Potter film serisi, 2011 senesinde bitti. Yalnız günümüzde hala büyük bir fanatik kitlesi tarafınca sevilerek izlenmeye devam ediyor. Öte taraftan Fantastik Canavarlar serisi de yeni filmlerle yoluna devam ediyor. Sizler seriyi iyi mi buluyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.