Hastalık habercisi ellerle ilgili 10 sıhhat problemi

30.01.2022
Hastalık habercisi ellerle ilgili 10 sıhhat problemiEller, vücut muntazam çalışmadığında emare veren yerlerden biridir. Bu yüzden emarelere dikkat etmek hastalıkları erken fark edebilmek için oldukça mühim. İşte dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 10 durum.


Hastalık habercisi ellerle ilgili 10 sağlık sorunu

Sağlığınız hakkında tahminler almak için doktorların avuç içi okuyucuları olması gerekmez. Sadece elleriniz sağlığınız hakkında oldukça şey söyler.

Bilhassa vücutta ters giden bir şey olduğunda ellerde emareler belirginleşebiliyor. Şekilleri, işlevleri ve görünümleri, sıhhat durumunuz hakkında mühim tahminler ve teşhisler sunabiliyor.

Ellerinizin sağlığınız hakkında ortaya çıkarabileceği birçok durum bulunuyor.

Hastalık habercisi ellerle ilgili 10 sağlık sorunu #1

HASTALIK HABERCİSİ ELLERLE İLGİLİ 10 SORUN

İşte ellerle ilgili 10 problem ve bu sorunların gösterebileceği hastalıklar.

Zayıf El Sıkışma

İş dünyasında zayıf bir el sıkışma kişiliğiniz hakkında bir şeyler söylerken tıpta sağlığınızın bozulduğunun bir işareti olabilir. International Journal of Cardiology’de 2016 senesinde gösterilen bir incelemeye nazaran, yavaş adım atma ile beraber zayıflamış kavrama gücü, yaşlılarda kalp hastalığından ölüm riskinin daha yüksek olmasına niçin olabilir. 40 ila 69 yaş arası yetişkinlerde meydana getirilen bir araştırma, daha kuvvetli bir el sıkışmanın sıhhatli kalp fonksiyonu ve yapısının bir işareti olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar bu bulgulara dayanarak, el sıkışmanın kalp hastalığı geliştirme riski yüksek olan kişileri belirlemek için yararlı bir tedbir olabileceğine inanıyorlar.

Minik Kırmızı Noktalar yada Kabarcıklar

El yada bilekte kimi zaman kabarcıklara dönüşen kırmızı bir döküntü, nikel alerjisinin bir işareti olabilir. Nikel duyarlılığı alerjik egzamanın en yaygın sebeplerinden biridir. Bilezikler, saatler, yüzükler ve hatta cep telefonları şeklinde cildinize değen birçok eşya nikel ihtiva eder. Ellerde döküntü fasulye, çikolata, yer fıstığı, soya ve yulaf ezmesi şeklinde nikel içeren yiyeceklerin tüketiminden dolayı da gelişebilir.

Ellerde Uyuşma yada Karıncalanma

Birçok insan, bilekleri bükülmüş halde uyudukları için gece karıncalanma yada uyuşukluk yaşar. Bilekten ele giden orta sinir sıkışır ve bu uyuşma gerçekleşir. Doktorunuz sinir yada kas hasarını araştırmak için bir bazı testler isteyebilir. Karpal tünel sendromu durumunda kolay çözümlerden cerrahiye kadar çeşitli tedaviler vardır. Sadece ellerde uyuşma ve karıncalanmanın başka birçok sebebi vardır. Mesela, endişeli hissettiğiniz için hiperventilasyon (derin ve süratli nefes alma) yaşıyorsanız, parmaklarınızda geçici bir karıncalanma hissedebilirsiniz. Ek olarak kol yada eldeki herhangi bir ani uyuşma yada güçsüzlük ihtimaller içinde bir felçle ilgili bir işaret olabilir.

Tetik Parmak

Tetik parmak, bükmeye ve düzeltmeye çalıştığınızda dışarı çıkabilen yada sıkışabilen bir parmağınız olduğu anlamına gelir. Tetik parmak, hanımlarda erkeklerden daha yaygındır ve yaygın olarak yüzük parmağını yada baş parmağı etkisinde bırakır. Durum, içinden geçmiş olduğu tendon yada tünelin iltihaplanmasıdır, bu da tendonun hareket etmesini zorlaştırır. Hepimiz tetik parmak yaşayabilir, sadece artrit, tiroid hastalığı ve diyabetli kişilerde ve ek olarak ellerini oldukça kullanan kişilerde daha yaygındır.

İltihaplı Kırmızı Pullar yada Şişlikler

Sedef hastalığı, cilt yüzeyinde soyulmaya yol açan ve ellerde yada tırnaklarda oluşabilen kronik otoimmün bir hastalıktır. Ellerdeki sedef hastalığı kırmızı, pullu, kabarık yaralar şeklinde görünebilir ve kimi zaman avuç içlerinde beyaz pürülan topaklar oluşabilir. Tırnaklarda çökme, tırnak altında sarımsı lekeler yada tırnağın ayrılması şeklinde değişimler de meydana gelebilir. Sedef hastalığınız bulunduğunu düşünüyorsanız, artrit ve kardiyovasküler hastalıklarla da bağlantılı olabileceğinden ne olursa olsun bir uzmana başvurmanız önemlidir.

Beyaz, Mavi yada Kırmızı Parmaklar

Soğuk ve stresli olduğunuzda parmaklarınız soluyor yada rengini kaybediyor ve mavi, mor yada siyah oluyorsa Raynaud hastalığınız olabilir. Sıcaklıktaki yada duygusal durumdaki ani bir değişim, bu duruma niçin olabilir, bu da el yada ayak parmaklarında geçici bir kan akışı yitirilmesine niçin olabilir. Netice olarak, parmaklar uyuşur, üşür yada ağrır. Kan akışı devam ettikçe parmaklarınız titreyebilir yada uyuşabilir ve kırmızıya dönebilir. Raynaud hastalığı tehlikeli olmayabilir, sadece çoğunlukla lupus yada skleroderma olan bir otoimmün hastalıkla bağlantılı olabilir.

El Titremesi

Kimi zaman titreyen eller mühim değildir, kimi zaman de nörolojik bir hastalığın emaresi olabilir. Her insanın elleri kimi zaman birazcık titrer ve buna fizyolojik titreme denir. Bir çok vakit uykusuzluk durumunda, aşırı kafein tüketildiğinde, bazı ilaçlar alındığında yada alkol bağımlılığın ansızın durdurulmasında ortaya çıkar. Esansiyel tremor isminde olan başka bir titreme türü, ellerin ve kolların titremesine niçin olur. Çoğu zaman aileden kalıtsaldır ve bir fiil esnasında, yiyecek yiyecek şeklinde bir iş yaparken ortaya çıkar. Hastalıkla ilişkili çeşitli titremeler de vardır. Mesela Parkinson titremesi çoğu zaman bir kolu etkisinde bırakır yada bir kolda daha belirgindir. Eller dinlenirken titreme oluşur. Titremeden etkilenen uzuvdaki hareket yavaşlığına sertlik de eşlik ederse, Parkinson hastalığının bir emaresi olabilir.

Parmaklarda Mor Nodüller

Osler nodülleri olarak adlandırılan parmak uçlarındaki kırmızı yada mor yumrular, endokardit emaresi (kalp kapakçıklarının bakteriyel bir enfeksiyonu) olabilir. Endokardit ek olarak avuç içi derisinin altında kanamaya niçin olabilir, mor yada kahverengi lekeler bırakabilir, ek olarak tırnak altında yada tırnağa yakın deride kanamaya niçin olabilir. Ciltteki bu emareler gelip geçicidir sadece çoğu zaman ateş ve terleme şeklinde enfeksiyon emareleriyle beraber gelir.

Kolda Ağrı, Sertlik ve Şişlik

Ağrıyan ve iltihaplı eller çeşitli iltihaplı hastalıkların bir emaresi olabilir. Olası durumlar romatoid artrit, psoriatik artrit, lupus, vaskülit (kan damarlarının iltihabı), skleroderma (bağ dokusu hastalığı) ve dermatomiyozittir (cilt ve kas hastalığı). Şişmiş eller inflamatuar bağırsak hastalığına da işaret edebilir, sadece bu hastalık daha sık dizleri ve ayak bileklerini etkisinde bırakır.

Uzun Yüzük Parmağı

İşaret parmağı ve yüzük parmağının uzunluğu, uterusta (rahim) artan testosteron maruziyeti olup olmadığını tespit edebilir. Hanımlarda bu iki parmak çoğu zaman aynı uzunluktayken, adamların yüzük parmağı işaret parmağından daha uzundur, bu da işaret parmağı ve yüzük parmağı oranının daha düşük bulunduğunu düşündürür. Yüzük parmağının işaret parmağına oranı da kişinin atletik kabiliyetini belirleyebilir. Kati olarak teyit edilemese de, düşük işaret parmağı ve yüzük parmağı oranı sörf, kürek çekme ve koşu şeklinde sporlarda daha iyi performans ile ilişkilendiriliyor.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.