Hastanelerde bırakım mi var, niçin kapalı? 8 Şubat Salı acil servisler açık mı?

08.02.2022
Hastanelerde bırakım mi var, niçin kapalı? 8 Şubat Salı acil servisler açık mı?Türk Tabipler Birliği, 8 Şubat Salı günü greve gidiyor. Hastane randevusu olan vatandaşlar ise “Hastaneler açık mı, kapalı mı, randevular iptal mi” sorularına cevap arıyor.


Hastanelerde grev mi var, neden kapalı? 8 Şubat Salı acil servisler açık mı?

Doktorlar ve sıhhat çalışanları yarın greve gidiyor.

Tabipler Birliği’nin çağrısı ile tüm Türkiye’de yapılacak olan bırakım tüm hastanelerde yapılacak ve doktorlar poliklinik hizmeti vermeyecek.

Bu kapsamda 8 Şubat Salı günü hekim randevusu olan vatandaşlar, hastanelerin açık olup olmadığını sorguluyor.

Peki yarın hastaneler ve aciller açık mı? Randevular iptal mi oldu? Doktorlar niçin grevde? İşte ayrıntılar…

8 ŞUBAT SALI HASTANELER KAPALI MI?

TTB’den meydana getirilen açıklamada, “Yapacağımız G(ö)REV etkinliği emeğimize, geleceğimize, halkın sıhhat hakkına haiz çıktığımızı gösteren bir uyarı G(ö)REV’idir” denilerek bırakım süresince vatandaşların mağdur olmaması için alınacak önlemler ve verilecek hizmetleri duyurdu.

8 Şubat Salı günü, Acil hastalar, diyaliz hastaları, acil ve riskli gebeler, çocuk aciller, kanser hastaları, yoğun bakım hastalarının bakımı aksamayacak, yoğun bakım ve yatan hastalara verilenler dışındaki tüm hizmetler duracak.

Covid-19 yada Covid-19 şüphesi ile başvuranların poliklinik ve klinik tedavilerine devam edilecek; öteki hastalarımıza nöbet düzeninde sıhhat hizmeti verilecek.

Sıhhat hizmeti sunulan tüm birimlerde, acil tanı ve tedavi endikasyonu olan hastaların bakımı aksatılmayacak. Acil servisler fiil süresince gerektiğinde görevli hekimlerce takviye edilecek.

Yoğun bakım hastalarının -eylem nedeniyle- tedavilerinde hiçbir aksamaya yol açılmaması için her zamanki duyarlılıkla hizmetin sürdürülmesine dikkat edilecek.

Acil ve riskli gebelere, diyaliz hastalarına ve kanser hastalarına sıhhat hizmeti sunulmaya devam edilecek.

“HASTANEYE GELMEYİN” ÇAĞRISI

Bir tv programına katılan İstanbul Hekim Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, 8 Şubat günü vatandaşların polikliniklere gelmemeleri çağrısında bulunmuş oldu.

“İstifalar ve göçlerin oldukca artması, 5 dakikada 1 muayenelerin artık çekilmez olması, hususi hastanelerde patronların ciro baskıları, iş yeri hekimlerinin iş yeri sahiplerinin dediklerini yapmak zorunda kalmaları ve gerçek ücretleri yapmak zorunda kalmaları… Tüm bunların sonunda aralık ayında bir iyileştirme yapılacağı söylenmişti. Bunu da Sıhhat Bakanı ve Cumhurbaşkanı oldukca rencide edici bir halde söylemişti Yasa teklifi tüm partilerin desteğiyle çıktı fakat geri çekildi ve tekrar da gündeme gelmedi. Biz bunun yetersiz bulunduğunu söyledik. Hekimlerin bir kısmını ilgilendiriyordu, öteki sıhhat çalışanlarına bir katkı sağlamıyordu. Biz bunun daha da genişletilmesini beklerken asla gündeme getirilmedi” dedi.

Yarın için hastaları uyaran Prof. Dr. Saip, “Diyaliz hastaları, kanser hastaları, acil çocuk, acil hamile ve acil hastalar ve yatan hastalar haricinde polikliniklere gelinmemesini öneriyoruz” dedi.

DOKTORLAR NEDEN GREVDE?

TBMM Genel Kurulu’nda doktor ve diş hekimlerinin özlük haklarında iyileştirme yapılmasını öngören düzenleme teklifi geri çekildi.

Sıhhat çalışanlarının özlük hakları, sağlıkta etkin bir sertlik yasası çıkartılması ve halkın sıhhat hakkına erişmesi için aylardır çeşitli eylemler icra eden doktorlar yarın tekrardan greve çıkacak.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.