Hatay’da bir yıl ilkin inşa edilen bina, 28 aileye gömüt oldu

17.02.2023
Hatay’da bir yıl ilkin inşa edilen bina, 28 aileye gömüt oldu


Hatay’ın Antakya ilçesinde eski binaları güvenli olmadığı için müteahhitle anlaşan apartman sakinleri, güvenli bulunduğunu sandıkları evde depreme yakalandı. 28 aile yıkıntı altında can verirken, bir tek 6 şahıs enkazdan sağ kurtarıldı.

Hatay'da bir yıl önce inşa edilen bina, 28 aileye mezar oldu

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binalardan, Hatay’ın Antakya ilçesindeki Yaratı Apartmanı sakinleri, binaları eskidiği için müteahhitle anlaştılar, bir yıl ilkin yeni apartmanlarına yerleştiler. Sadece güvenli bulunduğunu zannettikleri evleri depremle yerle bir oldu.

“28 daireli bir senelik bina, her insana gömüt oldu”

Depremzede yakını Mehmet Polat,

“Binamız yeniydi. Geçen yıl Temmuz ayında teslim edildi. Neredeyse 28 daireli bir senelik bina her insana gömüt oldu. Bir tek 6 şahıs sağ kurtuldu.”

dedi.

İlçede neredeyse her iki binadan biri sarsıntının şiddetine dayanamayarak yıkıldı.

28 aile can verdi

NTV’den Melike Şahin’in haberine nazaran; araştırma meydana getirilen 5 binin üstündeki bina ise ağır hasarlı ve acil yıkılması gerekiyor. 

Odabaşı Mahallesi’ndeki 7 kattan oluşan Yaratı Apartmanı da o binalardan biri.

 Zelzele anında yerle bir oldu. 28 dairede 100’ün üstünde şahıs yaşıyordu, bir tek 6 şahıs canlı olarak kurtarıldı.

Daha sağlam bir binada oturmak istemişlerdi

Hemen hemen yeni inşa edilen ve geçtiğimiz yaz ailelere teslim edilen bina ile ilgili oldukca vahim bir durum da ortaya çıktı.

Yalnızca bir yıl ilkin inşaatı tamamlanan Yaratı Apartmanı’ndan geriye bu görüntü kaldı. Apartman sakinleri daha sağlam bir binada oturmak için evlerini kentsel dönüşüme vermişti. Bir müteahhitle anlaşarak daire başına 200 bin TL para ödediler ve bu ev bu apartman onlarca kişiye gömüt oldu.

“6 trilyonluk bina, ilk depremde yerle bir oldu”

Depremzede yakını Esat Yolcu,

“Adam, yıkımı içinde bizlerden 6 trilyon para aldı. Yapmış olduğu bina ilk sallantıda yıkıldı, ilk depremin vurmasıyla yerle bir oldu.”

dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.