Hatmi Çiçeğinin Faydaları

25.01.2021
Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Hatmi çiçeğinin faydaları; Malvaceae. Ebegümecigiller familyasındandır. Bir veya çok yıllık, tüylü gövde ve yapraklı, Uzun saplı, saplarının içinde beyaz süngerimsi tabaka bulunan, genellikle büyük; Beyaz, sarı, pembe, kırmızı, morumsu çiçekler açan otsu bitkilerdir. 60’a yakın türü bulunan bu bitkiler; Hatmi, deve gülü olarak da bilinmektedir. Bu bitkinin türüne göre tek katlı ve katmerli çiçekleri vardır. Doğada kendi başına yetiştiği gibi bahçe çiçeği olarak da değerlendirilmektedir. Tohumundan ekimi kolay olup, bitkinin büyümesi de kolaydır.

https://webhane.com/kekik-otu-ne-ise-yarar-faydalari-nelerdir/

Hatmi Çiçeğinin Faydaları Ve Şifacılıktaki Yeri

Şifacılıkta genellikle Tıbbi Hatmi ( Althaea Officinalis ) kullanılmaktadır. Pembemsi beyaz çiçekleri olan bu tür yöremizde kırlarda, tarlalarda sıkça karşılaşırız. Hatminin çiçek ve yaprakları yaz aylarında toplanarak gölgelerde kurutulur. Kökü ise en az 2 yıllık olanları toplanıp, yıkanır ve kurutulur. Aktarlarda tohum tutmuş çiçeklerin de satıldığı görülmektedir. Solunum yollarının rahatlatılması, balgam söktürülmesi, mide, bağırsak, ağız tahrişlerinde, bronşitte kullanıldığı kayıtlardadır. Bu çayı kendim hazırlarken; Tarçın ve karanfili kaynatıyorum.
Demlemeye geçince, biraz ıhlamur ve hatmi çiçeği katıp içiyorum. Üşütmede rahatlama sağladığını, ayrıca çok güzel bir akşam çayı olduğunu gördüm.

hatmi-ciceginin-faydalari

Hatminin Çiçeğinin Faydaları

Kayıtlarda; 1 litre suyun kaynatılıp, 50 gram bitki çiçeğinin 15 dakika demlenip, süzülmesi, sonra da içilmesi yazmaktadır. Kökün ise( 100 gram) 1 litre suda kaynatılıp süzülüp, günde 3 bardak içilmesi yönündedir. Hatmi kökü modern tıpta da yumuşatıcı olarak infizyon ve dekoksiyon şeklinde kullanılmaktadır. Çünkü droğun bileşiminde müsilaj, nişasta ve yumuşatıcı maddelere bulunmaktadır.(A.Demirhan ERDEMİR)

hatmi-ciceginin-faydalari

Hatmi – Süt

Hatmi çiçeğinin faydaları; Burada iki harika yumuşatıcı ürünün karışımının nasıl bir harika içecek olduğunu sizlere anlatmak isterim. İnsan üşütür. Üst solunum yolları sızılar. Akciğerleri adeta belli olur. Öksürük kuru ve devamlıdır. Yada akciğer temizliği yapmak istediniz. Nefes kalitenizin artmasını istediniz. Alın size pratik bir yöntem…. Hatmi ve süt…. Bir su bardağı sütün içine 4-5 adet hatmi goncası (Daha oluşmamış çiçek formu) atıp, bir taşım kaynatırsınız. Süt ılıcaya kadar bekletilir. Hatmilerin işi bitmiştir. Bunları alıp sütü içersiniz. Günde 3-4 Su bardağı yeterlidir sanırım. Burada hayrete şayan olan farkı hemen fark etmenizdir. Rahatlama vücut tarafından hemen hissedilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.