Hava yöntemiyle dış tecim işlemlerinde kolaylık sağlanacak

28.10.2022
Hava yöntemiyle dış tecim işlemlerinde kolaylık sağlanacak


İhracatı kolaylaştırılacak eylemler artırılırken, hava yollarındaki ticareti de artıracak bir takım tedbir alındı.

Hava yoluyla dış ticaret işlemlerinde kolaylık sağlanacak

2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı’na bakılırsa, hava yöntemiyle dış tecim süreçlerinde işlemleri yavaşlatan fiziki belge kullanımı ve mükerrer işlemlerin ortadan kaldırılması amacıyla geliştirilen proje uygulamaya alınacak.

İşlemleri yavaşlatan fiziki belge ve mükerrer işlemler ortadan kaldırılacak

Hava yöntemiyle meydana gelen dış ticarette işlemleri yavaşlatan fiziki belge kullanımının ve mükerrer işlemlerin ortadan kaldırılmasının hedefleyen “Mobil Uygulamalarla Desteklenerek Hava Yolu İşlemlerinin Dijitalleştirilmesi Projesi”nin, gelecek yıl tamamlanması planlanıyor.

Gümrük hizmetlerinde bürokrasinin ve maliyetlerin azaltılması, ticaretin kolaylaştırılması, etkin denetim şekilleri uygulanarak kaçakçılığın önlenmesi ile işlemlerde şeffaflığın ve öngörülebilirliğin esas alınması temel amaç olarak belirlendi.

Gümrük müdürlükleri çalışmalara devam ediyor

Türkiye’de mevcut durumda, 19 gümrük ve dış tecim bölge müdürlüğü etkinlik gösterirken bunlara bağlı 154 etkin gümrük müdürlüğü bulunuyor. Lüzumlu görülen müdürlüklerde modernizasyon emek harcamaları devam ediyor.

Bu kapsamda, Türkgözü, Gürbulak ve Pazarkule gümrük kapıları ile Erzurum Gümrük Müdürlüğünün inşaat emek harcamaları devam ediyor. Bunlardan Gürbulak Gümrük Kapısı dışındakilerde inşaat çalışmalarının 2023 senesinde tamamlanması planlanıyor.

Toplam gümrük bildiri sayısı arttı

2021 senesinde işlem meydana getirilen toplam gümrük bildiri sayısı, bundan önceki yıla bakılırsa yüzde 15,4 artarak 12 milyon 659 bin 526’ya terfi etti. Bu senenin ocak-temmuz döneminde ihracat ve ithalat icra eden toplam şirket sayısı 126 bin 557 oldu.

Hava yoluyla dış ticaret işlemlerinde kolaylık sağlanacak #1

İhracatta Kağıtsız Gümrük Projesi

İhracatta Kağıtsız Gümrük Projesi ile ihracat sürecinin hızlandırılarak maliyetlerin düşürülmesi ve arşiv maliyetlerinin ortadan kaldırılması umut ediliyor. Proje, tüm gümrük müdürlüklerinde uygulanırken kağıtsız gümrük idareleri hedefi doğrultusunda ara koruncak bildiri eklerinin de kağıtsız ve e-imzalı olarak tüm gümrük müdürlüklerinde işlem görmesi sağlandı.

Öteki taraftan, 2014 senesinde başlatılan Tek Pencere Sistemi’ne ağustos ayı itibarıyla dahil olan kurum sayısı 22’ye ulaşırken belge sayısı 170’e terfi etti.

Mobil sistemler geliştirilecek

Hava yöntemiyle meydana gelen dış tecim süreçlerinde işlemleri yavaşlatan fiziki belge kullanımının ve mükerrer işlemlerin ortadan kaldırılmasını hedefleyen Mobil Uygulamalarla Desteklenerek Hava Yolu İşlemlerinin Dijitalleştirilmesi Projesi ile de paydaşlar içinde data alışverişinin, elektronik olarak gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Projenin 2023 senesinde tamamlanması öngörülüyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.