Havaların ısınmasıyla kene kabusu geri döndü

12.06.2022
Havaların ısınmasıyla kene kabusu geri döndüArtan kene popülasyonu sebebiyle Trakya’da kırmızı alarm verilirken, kene ısırmalarına karşı dikkatli olunması gerektiği ikazları yapılmış oldu.


Havaların ısınmasıyla kene kabusu geri döndü

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü taşıyan keneleri geçtiğimiz yıllarda dönem dönem artmalarıyla sıkıntılı günlere niçin olmuştu.

Bu yıl da havaların ısınması ve yağışlara bağlı olarak artan keneler, ısırıklarıyla vatandaşları canından ediyor.

Kene ısırmasıyla yaşamını kaybedenlerin sayısı günden güne artarken, keneye karşı dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan tedbirler bir kez daha gündeme getirildi.

Kenenin ağzındaki viral enfeksiyon

Trakya Bölgesi’nde de kene popülasyonunun arttığına dikkati çeken Trakya Bölge Baytar Hekimler Odası Başkanı Uğur Cengiz Çakır, kenenin ağzında viral enfeksiyon virüs bulunduğunu söylemiş oldu.

Havaların ısınmasıyla kene kabusu geri döndü #1

En yakın sıhhat kuruluşuna gidilmeli

İHA’ya konuşan ve kene ısırdıktan sonrasında kontrolsüzce kopartılırsa kenenin ağzındaki virüsün vatandaşa enjekte bulunduğunu özetleyen Çakır, kenenin kopartılmadan en yakın sıhhat kuruluşuna gidilmesi icap ettiğini belirtti.

Havaların ısınmasıyla kene kabusu geri döndü #2

Üst baş kontrolleri yapılmalı

Piknik için hayvanların otlatıldığı otlaki alanların tercih edilmemesi çağrısında bulunan Çakır, bu zamanda piknik alanlarına giden vatandaşların ne olursa olsun kendi önlemlerini almaları icap ettiğini ifade ederek, piknik sonrası eve geldiklerinde üst baş kontrolü gerçekleştirmeleri icap ettiğini söylemiş oldu.

Havaların ısınmasıyla kene kabusu geri döndü #3

Kene kontrolsüzce koparılırsa riskli

Denetim ettiklerinde kene var ise kesinlikle müdahale etmemeleri icap ettiğinin altını çizen Çakır, kenenin kontrolsüzce kopartıldığı takdirde vatandaşı ısırdığı yerden ağzındaki virüsü vatandaşa enjekte ettiğine bir kez daha dikkat çekti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir