Havale ve EFT nedir? Farkları Neler?

16.06.2020
Havale ve EFT nedir? Farkları Neler?

Havale ve EFT farkı, transfer işlemlerinde banka seçimlerinde karşımıza çıkan bir problem olarak karşımıza çıkar. Fakat, ayrımları basittir. Havale dediğimiz olay, aynı banka içindeki para transferine verilen isimken EFT dediğimiz olay ise farklı bankalara yapılan transfer işlemidir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte para transferlerinde değişiklik yaşandı. Eskiden bankaya gidilerek gerçekleştirilen havale ve eft işlemleri artık akıllı telefonlardan yapılır hale geldi. Peki, hayatımıza bu denli hızlı giriş yapan Havale nedir? EFT nedir? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

Havale Nedir? Aynı Banka Transfer

Dijital para aktarımında ismini sıkça duyduğumuz havale işlemi de aynı bankaya ait farklı iki hesap arasında işlem gerçekleşir. Örnek verecek olursak; semtinizdeki Ziraat Bankası’ndan başka semtteki Ziraat Bankası’na yapılan transfer.

Havale işlemi için gerekli bilgiler ise şu şekilde;

  • Gönderen Kişi
  • Alıcının Bilgisi

EFT Nedir? Farklı Banka Transfer

Elektronik Fon Transferi olarak açılımı yapılan EFT işlemi, farklı bankalar arasında gerçekleşen para transferine verilen isimdir. Burada ek bir masraf kesilebilir. Örnek verecek olursak; Ziraat Bankası’ndan İş Bankası’na yapılan transfer EFT olarak adlandırılır. Burada havale ücretinden farklı olarak bir ücret talebi olabilir.

EFT işlemi için gerekli bilgiler şu şekildedir;

  • Gönderen Kişi
  • Gönderilecek Banka
  • Alıcı Kişinin Bankası
  • Alıcının Bilgisi

Şunu da belirtmekte fayda var; Transfer yaparken transfer türü bölümünde EFT ve havale seçenekleri vardır. Yukarıda verdiğimiz tanımlar doğrultusunda doğru transfer için doğru seçenekleri girmek zorundasınız.

Havale ve EFT Saatleri Nelerdir?

Havale saatleri ve EFT saatleri aynıdır. Çünkü, bankaların genel olarak transfer gerçekleştirdikleri saatler aynıdır. Bu saat mesai içi saatleridir. Genel olarak sabah 9 ile akşam 5 arasında transferler gerçekleştirilebilir

Hafta sonu para transferi ne yazıkki olmuyor. Banka personellerinin hafta sonu tatilinde olmasından dolayı ne yazıkki hafta sonları işlemler gerçekleştirilemiyor. Fakat, talimat verirseniz hafta içi ilk mesai başlangıcında işleminiz gerçekleştirilir.

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.