HDR Nedir Ne İşe Yarar

06.05.2020
HDR Nedir Ne İşe Yarar

HDR Nedir Ne işe yarar; Son yıllarda piyasaya sürülen televizyonlarda ve akıllı telefonlarda görülen HDR nedir? HDR uyumlu olan bir fotoğraf nasıldır? Kısacası HDR ile ilgili her şeyi bu yazımızda sizler için derledik.

High Dynamic Range bilindik adı ile HDR’nin Türkçe’deki anlamı yüksek dinamik aralık demektir. HDR nedir? Sorusunun en kısa cevabı; görüntü tekniği demektir. Pozlama tekniği olarak kullanılmaktadır. HDR ile çekilen fotoğraflarda en gerçek derinliklere ulaşmayı hedefler. Gerçekçi bir portre sunar.

HDR Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

HDR fotoğraf standardın üstündedir. Doygunluk noktası ve renk geçişleri ile dikkat çekmektedir. Bu nedenle de dikkat edilmesi gerekilen şeyler vardır.

HDR fotoğraf için ilk olarak en yüksek ve en düşük parlaklık noktalarını tespit etmeniz gerekmektedir. Bunun sonucunda gerçek ışık ortaya çıkmaktadır. Aynı durum HDR Televizyon için de geçerlidir. HDR televizyonlar, en doğru parlaklığı seçer ve renklerin farklı tonlarını görmenizi sağlayarak, sizlere kaliteli bir izlenim deneyimi sunar.

Telefonlarda HDR Nedir?

Yukarıdaki başlığımızda HDR’nin bir pozlama tekniği olduğundan bahsetmiştik. Fakat, HDR yöntemi akıllı telefonlarda da görülmeye başlandı. Bir süredir akıllı telefonlarda kamera ve fotoğraf makinalarında olduğu gibi otomatik HDR modu eklenmiştir. HDR telefon içerisinde otomatik olarak bulunduğu için hiçbir işlem yapmadan yüksek kalitede görseller elde edebilirsiniz.

HDR çekim yaparken, hareketsiz bir nesneyi çekmeniz önerilir. Çünkü, hareketli bir nesneyi yakalamanız ve HDR’nin onun üzerinde kısa sürede işlem yapması çok zordur. Bundan dolayı da hareketsiz nesneleri tercih etmelisiniz. Hatta sadece hareketsiz nesneleri seçmeniz yetmiyor. Aynı zamanda telefonu sabit bir şekilde tutmanız gerekiyor. Eğer, imkanınız varsa tripod kullanabilirsiniz. HDR kalitesinde çektiğiniz dosyalar RAW formatında dosya olarak sıkıştırılmaktadır. JPEG VE RAW olarak iki şekilde depolanır.

HDR Nedir Ne İşe Yarar

HDR Nedir Ne İşe Yarar

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.