Hemoroide karşı en etkili 5 organik ilaç

30.08.2022
Hemoroide karşı en etkili 5 organik ilaç


Hemoroid, tekrarlama eğiliminde olan bir hastalıktır. Sadece, problemi tamamen organik bir halde çözmeye destek olabilecek ve bununla birlikte önleyebilecek etkili çözümler vardır.

Hemoroide karşı en etkili 5 doğal ilaç

Hemoroid, anüsün yakınında hem içten hem de dıştan oluşabilen  damar genişlemeleridir. Hemoroid, görevi anal kanalın kapatılması ve dışkı tutma olan rektumun alt kısmında yer edinen dokunun genişlemesine ve iltihaplanmasına, ciddi vakalarda sarkma ve kanamalara yol açan bir kan tıkanıklığı olarak kendini gösterir.

Fitoterapide kullanılan hemoroid için organik ilaçlar, dolaşım sistemi üstünde etkili olan damar genişlemesini önleyen, irin önleyici ve damar koruyucu etkiye haiz şifalı bitkilerdir.

Hemoroide karşı en etkili 5 doğal ilaç #1

Hemoroid emareleri

Hemoroidin yaygın emareleri içinde kanama, kaşıntı, şişme ve akıntı bulunur. Sadece bazı durumlarda hemoroid tamamen asemptomatik olabilir.

Vakaların ortalama yüzde 80’inde mevcut olan kanama, en sık görülen emaredir. Çoğu zaman dışkıda kırmızı çizgilerin olması yada dışkıyı takip eden anlarda birkaç damla kanın sızması sebebiyle hastanın dikkatini çeken hafifçe bir formda ortaya çıkar. Kolondan gelen kanama koyu kırmızı olurken, hemoroidlere özgü rektal ve anal kanama daha yoğun bir renk (parlak kırmızı) ile ayırt edilir.

Anal bölgede kaşıntı ve hastalık hissi ve yanma, hemoroid hastalarında fazlaca yaygın görülen öteki belirtilerdir. Çoğu zaman fazlaca yoğun bir ağrı değildir, hastanın çoğunlukla sessiz bir şekilde yaşamış olduğu bir tür can bunaltan rahatsızlıktır.

Hastalığın başlangıcı birçok durumda wc kağıdında kan izleri bulunması benzer biçimde oldukça hafifçe sinyaller şeklinde ortaya çıkar. Zaman içinde, bu problemler daha şiddetli bir forma dönüşebilir.

İleri aşamalarda, problem daha ciddi boyutlara ulaşır ve adım atma yada bisiklete binme benzer biçimde düzgüsel günlük aktiviteleri de engellemiş olan bir rahatsızlığa dönüşür.

Sarkma, mesela eforla (öksürük) yada dışkılama esnasında anal kanaldan hemoroid çıktığında ortaya çıkan bir semptomdur. Hemoroidin kendiliğinden dönmesine yada dışarıda kalmasına bağlı olarak iç ve dış hemoroid ortaya çıkar.

Hemoroid, yarattığı kuvvetli rahatsızlığa karşın, çoğu zaman ferdin sağlığı için tehlikeli değildir. Sadece hastalığın ileri evrelerinde aşırı kanamaya bağlı anemi ve tromboz benzer biçimde komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Hemoroidin sebepleri

Hemoroid, neredeyse tüm insanları hayatlarında minimum bir kez etkilediği tahmin edilen oldukça yaygın bir hastalıktır.

Her iki cinsiyette de eşit sıklıkta ortaya çıkar, sadece hanımlarda hamilelikle hemoroidin başlangıcını yada kötüleşmesini etkileyebilecek birkaç unsur vardır. Damarları direkt etkileyen hormonal değişimler, fetüsün varlığına bağlı baskı ve doğum esnasında karın içi basıncında ani artış hamilelikte hemoroidi tetikleyebilir.

Hemoroid esas olarak 45-65 yaşları içinde ortaya çıkar ve zaman içinde kötüleşme eğilimindedir. Hastalığın kökeninde yaşam seçimi ve beslenme alışkanlıkları benzer biçimde faktörler de vardır.

Ana risk faktörleri içinde en etkili olanı kabızlık yada kronik ishal benzer biçimde bağırsak işlev bozukluklarının varlığı ile bağlantılıdır. Hemoroid bozukluklarını tetikleyebilecek yada ağırlaştırabilecek öteki faktörler hareketsiz yaşam seçimi, müshillerin aşırı kullanılması, uzun süre ayakta kalma, alkol kullanımı ve yanlış beslenmedir.

Hemoroidi önlemek için ipuçları

Hemoroide yol açan tek bir unsur yoktur, bu yüzden hemoroid için tek bir önleme davranışı yoktur. Yararlı olan genel tavsiyelere uymak yeterlidir.

Hemoroidi önlemek için etken bir yaşam sürmek, tertipli egzersiz yapmak ve sigara ve alkolden uzak durmak fazlaca önemlidir. Bilhassa ileri yaşlarda koşu, yürüyüş yada hafifçe jimnastik benzer biçimde sporlar, pelvik bölgeyi güçlendirirken hemoroidi önleyebilir.

Bununla birlikte, kişisel hijyene dikkat etmek yalnız hemoroidleri önlemek için değil, bununla birlikte anal  fissürler yada fistüller benzer biçimde fazlaca rahatsız edici hastalıkları önlemek için de yararlı olabilir. Pamuk benzer biçimde geçirgen kumaşlar ısı ve nemin durgunluğunu önlemeye destek olduğundan iç çamaşırı seçimi de fazlaca önemlidir.

Hemoroide karşı ne yemeli?

Beslenme, hem hemoroidi önlemek hem de hemoroid ortaya çıktıktan sonrasında fazlaca önemlidir. Su ve lif açısından varlıklı dengeli bir rejim, en mühim risk faktörlerinden kabul edilen bağırsak fonksiyonlarını düzenlemeye destek verir.

Ilımlılık ve dengeli bir rejim benimsemek anahtardır. Halihazırda hemoroidiniz var ise, anal mukozayı tahriş edebilecek tüm yiyecekler ortadan kalıdırılmalı yada en azından sınırlandırılmalıdır. Bu yiyecekler içinde biber, sosis benzer biçimde işlenmiş etler, alkol, çikolata ve baharatlar bulunur.

Hemoroide karşı en etkili 5 doğal ilaç #2

Hemoroid için organik ilaçlar

Hemoroid için organik ilaçlar içinde bolca sıvı alımı ve bitkisel çözümler bulunur.

Kırmızı asma

Kırmızı asma, ihtiva ettiği tanen yardımıyla damarlar üstünde büzücü bir tesir gösterir. Kılcal damarları koruyabilen ve venöz duvarları güçlendirebilen flavonoidler ve C vitamini açısından zengindir.

Kırmızı asma bununla birlikte etkili bir antioksidandır ve hücresel yaşlanmayla savaşır. Alt ekstremitelerin, varislerin, hemoroidlerin venöz yetmezliğini gidermek için kullanılır.

Kırmızı asma her türlü varis, flebit, ödem, hemoroid, selülit ve alt uzuvlardaki ağırlık hissi için kullanılır.

En mühim tesirleri, damar geçirgenliğini pozitif yönde etkiledikleri, ödem ve şişmeyi önledikleri dolaşım sistemine yönelik etkidir.

At kestanesi

At kestanesi de kırmızı asma benzer biçimde venöz yetmezlik, varis ve hemoroid ile mücadelede etkili bir çaredir. At kestanesinin tohumları ve kabuğu aescin, kumarin ve triterpen glikozitler, prosiyanidinler, tanenler ve flavonoidler olarak adlandırılan maddeler ihtiva eder.

Bilhassa aescin en mühim etken maddedir ve flavonoidlerle beraber bitkiye ödem önleyici ve hemoroide karşı mücadelede iyi özellikler kazandırır. Bu madde damarların düzgüsel direnç ve geçirgenliklerini tekrardan kazanmasına destek verir. Bu yüzden at kestanesi özleri hemoroid için en fazlaca kullanılan organik ilaçlar arasındadır.

Ek olarak ağacın tomurcuklarından elde edilmiş tomurcuk özütü damar tıkanıklıkları için kullanılır ve irin önleyici ve kanama önleyici özelliklere haizdir.

Cadı fındığı

Cadı fındığı, varlıklı tanen bileşeni, büzücü özelliklere haiz etken maddeler yardımıyla hemoroide karşı etkilidir. Damar duvarlarının sağlığını destekleyen flavonoidlerin varlığı yardımıyla kanamalara karşı etkilidir.

Cadı fındığı hem gıda olarak hem de krem olarak kullanılabilir.

Aloe vera

Aloe veranın sağlığa birçok yararı vardır. Tüm sindirim sistemi için bir irin önleyicidir ve sindirime destek verir. Ek olarak bağırsak geçişini koalylaştırır ve bağışıklık sistemini destek sunar. Bağırsakta yumuşatıcı bir tesir yapar, dışkıyı yumuşatır ve kolonu dezenfekte eder

İyileştirici ve irin önleyici tesiri olan bir jel şeklinde topikal olarak uygulanabildiği benzer biçimde çeşitli tariflerde de kullanılabilir.

Selvi yağı

2 damla selvi esansiyel yağını seyreltin, cadı fındığı merhemi yada aynısefa yağı yada kremiyle beraber hemoroide uygulayın. Bu, varisler ve hemoroid için oldukça etkili bir çaredir.

Saponinler, karotenoidler, C vitamini, flavonoidler açısından zengindir. Çay olarak tüketilebilir. İç ve dış hemoroid rahatsızlıklarını yatıştırmak için yararlıdır. Yatıştırıcı, iyileştirici ve antibakteriyel etkiye haizdir. Piyasada hemoroid kanamasına karşı, mukoza zarlarını yumuşatmak ve yatıştırmak için krem yada merhem şeklinde de bulabilirsiniz. Çatlaklarda iyileşmeyi hızlandırdığı için cilde de faydalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.