Her 5 hastadan 1’inde saptandı

12.04.2022
Her 5 hastadan 1’inde saptandıHer 5 hastadan 1’inde beslenme bozukluğu riski bulunduğunu belirten Prof. Dr. Gündüz, “Enfeksiyon oranındaki artmalar, beslenme bozukluğu ile bire bir ilişkilidir” dedi.


Beslenme bozukluğu riskine dikkat: Her 5 hastadan 1'inde saptandı

Kilo kaybı, halsizlik, güçsüzlük, kas yorgunluğu, el sıkma ve kavrama gücünde azalma…

Tüm bu emareler, malnütrisyon öteki bir ifadeyle beslenme bozukluğunun emareleri olabilir…

Bu durumun bilhassa kanser ve nörolojik hastalıkları bulunanlar, yaşlılar ve yoğun bakım hastalarında yüksek oranda görüldüğünü belirten Adana’da, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Türkiye Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon (KEPAN) Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, mevzu hakkında bilgiler verdi.

DHA’nın haberine bakılırsa; Prof. Dr. Gündüz, enfeksiyon eğiliminin artması ve iyileşmede gecikme sebebiyle hastanelerde yatış süresini uzatan beslenme bozukluğunun tüm dünyada ülke ekonomisine ciddi yük oluşturduğunu dile getirdi.

30 bin hastanın yüzde 15’inde beslenme bozukluğu görüldü

Dernek olarak Türkiye’deki malnütrisyon riskini araştırdıklarını söyleyen Prof. Dr. Gündüz, Türkiye’de 30 bin kişide meydana getirilen bir çalışmada hastanede yatan tüm hastalar içinde yüzde 15 oranında beslenme bozukluğu riski bulunduğunu belirtti.

Beslenme bozukluğu riskine dikkat: Her 5 hastadan 1’inde saptandı ViDEO

Beslenme bozukluğu riskine dikkat: Her 5 hastadan 1 inde saptandı #1

“5 hastadan 1’inin beslenme bozukluğu riskiyle karşı karşıya bulunduğunu saptadık”

Prof. Dr. Gündüz, “Bunların içinden en yüksek oranlı olanlar da kanser ile yoğun bakım hastalarıydı. Son yaptığımız araştırmaya bakılırsa, ayaktan poliklinik başvurularından yaptığımız taramalar sonucu ortaya koyduğumuz rakamlarda ise her 5 hastadan 1’inin beslenme bozukluğu riskiyle karşı karşıya bulunduğunu saptadık. Bu araştırma genel cerrahi, nöroloji, geriatri, ışınım onkoloji ve tıbbi onkoloji polikliniklerine başvuran hastalara yönelik 30 ilde fazlaca sayıda merkezde meydana getirilen, fazlaca geniş bir çalışmaydı. Beslenme bozukluğu riski Avrupa ve dünyada olduğu benzer biçimde Türkiye’de de var.” ifadelerini kullandı.

“Beslenme bozukluğu enfeksiyona eğilimi artırır, iyileşmeyi geciktirir”

Beslenme bozukluğunun yol açmış olduğu riskleri de sıralayan Prof. Dr. Gündüz, şu şekilde konuştu:

“Beslenme bozukluğunun genel olarak bazı negatif sonuçlara yol açtığını bilmemiz gerekiyor. Enfeksiyon oranındaki artmalar, beslenme bozukluğu ile bire bir ilişkilidir. Spesifik olarak bir tek Covid-19 pandemisi ile ilgili bir şey söylemek fazlaca zor fakat genel kanı, beslenme bozukluğu enfeksiyona eğilimi artırır, iyileşmeyi geciktirir. Bu Covid-19 için de geçerlidir, öteki enfeksiyonlar için de geçerlidir. Ek olarak bağışıklık sisteminde ciddi hasarlar oluşturur. İyileşmede gecikmenin yanı sıra hastanede yatışların uzaması ya da ölüm oranında artma benzer biçimde birçok negatif sonuçlara da neden olur.”

Beslenme bozukluğu riskine dikkat: Her 5 hastadan 1 inde saptandı #2

İnsanların yaşam standardını düşüren beslenme bozukluğu ile ilgili tedbirlerin alınması icap ettiğini dile getiren Prof. Dr. Gündüz, “Bilhassa risk altındaki hastalarımızın, hastanede yatmadığı halde 65 yaş üstü olan yurttaşlarımızın, nörolojik hastalıkları bulunanların, kanser hastalarımızın ne olursa olsun beslenme bozukluğu içinde bulunup bulunmadıkları sıhhat merkezlerinde denetim edilmelidir. Lüzumlu durumlarda hastanelerimizdeki Nütrisyon Destek Timleri’ne yönlendirilmelidir. Hastaların tıbbi beslenme, öteki bir ifadeyle klinik nütrisyon tedavilerinin ne olursa olsun sağlanması gerekiyor. Bu sebeple ayaktan müracaat meydana getiren bu hastaların, bigün hastaneye yattıklarında enfeksiyon sorunları daha zor çözülüyor. Hastanede daha uzun kalıyorlar. Ölüm ya da hastalık oranı daha fazlaca artıyor.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.