Her gün karanfil çiğnemenin 5 faydası

16.01.2022
Her gün karanfil çiğnemenin 5 faydasıÇoğu zaman sakız aromalarında kullanılan karanfil, aromasıyla damakları şenlendirirken sağlığa olağanüstü faydalarıyla da dikkat çekiyor. İşte karanfil çiğnemenin yararları…


Her gün karanfil çiğnemenin 5 faydası

Karanfil denilince ilk akla gelen çiçek olsa da baharat çeşidi de çoğunlukla tercih ediliyor.

Yüzyıllardır alternatif tıpta naturel ilaç olarak kullanılan karanfil baharatı, bilhassa ağız ve diş sağlığına pozitif yönde katkı sağlıyor.

Zamanı kaynaklara gore Çin İmparatorluğunda, İmparator kendisiyle görüşmek için gelen elçilere bu baharattan ikram edermiş.

Günümüzde ise restoran çıkışlarında ikram edilen karanfil çubukları ağzı kokusunu gidermek için de verilir. İçerdiği anti-mutajenik ve anti-mikrobik maddeleri yardımıyla birçok hastalığa iyi gelir.

Günde yalnız iki ufak parça karanfil çiğnediğimizde vücudumuzda inanılmaz değişimler yaşanmaya başlıyor. İşte, karanfilin insan vücudunda gerçekleştirdiği 5 olağanüstü yarar…

KARANFİL ÇİĞNEMENİN FAYDALARI

Karanfil çiğnemek, solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Bunun sebebi antiseptik özelliğe haiz olmasıdır. Bu içinde ne olduğu yardımıyla boğazda meydana gelen şişlik, tahriş ve iltihapların iyileşmesi daha süratli gerçekleşir.

Öte taraftan, güçlü bir sindirim sistemi düzenleyicidir. Karanfil çiğnediğinizde sindirim enzimlerinin salgılanması artar böylece kabızlık problemi ortadan kalkar.

Ağızda karanfil bekletmek, mide bulantısını geçirir. Bilhassa yolculuklarda mide bulantısı yaşayan kişilerin çiğnemesi bu bulantıları azaltabilir.

Karanfilin bununla birlikte enerji verici özelliği vardır ve kan şekeri ve karaciğer sorunlarında da yarar sağlar.

Karanfil çiğnemek diş ağrıları için de naturel bir ağrı kesici yöntemidir. Ağrıyan dişinizin üstüne bir tane karanfil yerleştirin ve bir süre sonrasında ağrınızın hafiflediğini görmüş olacaksınız.

Her gün karanfil çiğnemenin 5 faydası #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.