Asla emek vermeden sigortalı gösterilmeye 550 milyon lira ceza

07.03.2022
Asla emek vermeden sigortalı gösterilmeye 550 milyon lira cezaAsla emek vermeden kendilerini sigortalı olarak göstererek prim ödeyenler yönelik denetimler sonucunda 106 bin kişinin sigortalılığı iptal edilerek, cezai işlem başlatıldı.


Hiç çalışmadan sigortalı gösterilmeye  550 milyon lira ceza

Bir dönem bir tek emekli olabilmek ve sigortanın sunmuş olduğu sıhhat desteğinden yararlanmak için çalışmadığı halde sigortalı olarak gösterilen “hayalet çalışanlara” yönelik denetimlerin artırılacağı gündeme gelmişti.

SGK, kayıt dışı istihdamla savaşım kapsamında, düzmece iş yeri ve düzmece sigortalılara yönelik denetimlerini sürdürüyor.

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK), tarafınca geçen yıl meydana getirilen denetimlerde, 3 bin 230 iş yerinin düzmece olduğu belirlenirken, bu “tabela iş bölgeleri”nin çalışanı olarak gösterilen 106 bin kişinin sigortalılığı iptal edildi.

ALO 170’E GELEN ŞİKAYETLER DİKKATE ALINIYOR

Emek verme Yaşamı İletişim Merkezi Alo 170’e gelen suç duyurusu ve şikayetleri de dikkate alan Kurum, bu kapsamda geçen yıl Türkiye genelinde 250 binden fazla denetim yapmış oldu.

SSK

550 MİLYON LİRA CEZA KESİLDİ

Denetimlerde, 3 bin 230 iş yerinin “düzmece” olduğu belirlenirken, bu iş yerlerinde “çalışan” olarak gösterilen 106 bin 180 kişinin sigortalılığı iptal edildi. Bu sayede kamu zararının önüne geçilirken, söz mevzusu sahtecilik için toplam 550 milyon liraya yakın ceza kesildi.

SORUMLULAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULUYOR

Toplumsal Güvenlik Denetmenleri Derneği Başkanı Cemal Tan, SGK’nin denetimlerini Türkiye genelinde toplam 3 bin denetmen eliyle yürüttüğünü belirterek, düzmece sigortalılık tespitinin arkasından vatandaşlar adına SGK’ye meydana getirilen sigortalılık bildirimlerinin iptal edildiğini kaydetti.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.