Hipofiz bezi tümörleri ve tedavisi

18.12.2021
Hipofiz bezi tümörleri ve tedavisi


Hipofiz bezi tümörleri ve tedavisi

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Karkucak, hipofiz tümörlerine dair dört gözle beklenen sorulara yanıt verdi. Hipofiz bezi tümörlerinin çoğu zaman genç erişkinlik hastalığı olarak, baş ağrısı, halsizlik, görme bozuklukları benzer biçimde emarelere ortaya çıktığına dikkat çeken Opr. Dr. Ahmet Karkucak, “Hipofiz bezi beynin alt kısmında bulunan ve çeşitli hormonlar salgılayan bir endokrin bezdir. Endokrin bezler çeşitli hormonları üretip dolaşıma salgılayarak vücudun öteki bölgelerindeki hedef organları uyarıp fonksiyon görmesini sağlamaktadır.

Hipofiz Bezi tümörleri, görme sinirlerinin derhal altında burun kökünün devamında beyinin tabanında birleşmiş olan Hipofiz bezinden köken alan çoğu zaman iyi huylu tümörlerdir. Hipofiz bezinin işlevi oldukça mühim olduğundan, tümörün büyümesi ve vücudun ihtiyacı olmayan hormonları salgılaması sonucu ciddi sıhhat sorunları oluşturabiliyor. Hormon salgılamasına yada salgılamamasına bağlı olarak kliniği değişmiş olur. Hormon salgılayan tümörler çoğu zaman genç yaş gruplarında aşırı anormal kıllanma, düzensiz tane, memeden süt gelmesi benzer biçimde emareler verebilir. Oldukca büyük lezyonlarda görme problemi ile gelebilir. Hasta her iki tarafta görmesinin kaybolduğunu, görmede daralma bulunduğunu ifade edebilir. Bu emarelere karşı dikkatli olarak kişinin doktora başvurulması gerekir. Meydana getirilen muayene, tetkikler yapıldıktan ve Hipofiz Bezi tümörü tanısı konulduktan sonrasında kişinin durumuna nazaran cerrahi tedaviye karar verilir” diyerek sözlerine son verdi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.