Hızlandırılmış Sayfalar AMP Nedir?

12.05.2020
Hızlandırılmış Sayfalar AMP Nedir?

Amp ne demek? Sorusunun kısa cevabı; hızlandırılmış sayfadır. Amp yazılımı, sitelere birçok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan en büyüğü de sayfaların üst sıralara çıkmasını sağlamaktır. Peki, Amp’nin Seo’ya etkisi nedir? Bu sorunun cevabı için ayrıntılara inelim;

Google her çıkardığı güncelleme ile üste çıkmak için birçok yeni şart koyuyuyor. Bu şartlar arasında tam beş senedir değişmeyen bir şart var. O da bir sayfanın hızlı açılması. Amp sayfası, bir web sitesine ait sayfanın en hızlı şekilde açılmasını sağlar. Bunun için gerekli optimizasyonlar yapıldıktan sonra hızlı açılış sağlanır.

AMP İle Üst Sıralara Çıkabilirsiniz

Başlıkta da görüldüğü üzere Amp ile üst sıralara çıkmak mümkün. Nasıl mı? Amp yazılımı sayfalardaki yükü azaltır ve bu sayede sayfalar daha hızlı açılır. Daha hızlı açılan sayfalar ise Google’ın radarına takılır. Google, sitelerin bu hızlarından dolayı ödüllendirmeler yapabilir.

Amp nasıl yapılır? Sorusuna gelecek olursak; Amp yazılımı, WordPress’de kolay bir şekilde edinilebilir. WordPress Amp eklentileri araması yaptığınızda karşınıza birçok eklenti çıkacaktır. Bu eklentileri doğru bir şekilde kurup, çalıştırdığınızda yazılım doğru bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Fakat, yazılım şeklinde bir web sitesi üzerine kurmak istiyorsanız, bir yazılımcıdan destek almalısınız. Yazılımcı, Amp yazılımını sitenize entegre ederek sitenizin mobil sayfalarını daha hızlı hale getirir. Tabi, bunun için bir miktar ücret ödemesi yapmak kaçınılmaz olacaktır.

AMP Nasıl Çalışır?

Amp yazılımı, mobil görünümde etkilidir. Amp yazılımı sayfalardaki yükleri azaltır. Peki, bu yükler nelerdir? Gereksiz Cssler ve görsel boyutları bu yükler arasındadır. Yavaş şablon da cabasıdır. Amp, bu problemleri çözerek, farklı bir şablonda kullanıcılara deneyim yaşatır. Daha sade bir şablonda kullanıcı deneyimini de azaltmayacak bir şekilde sayfayı sunar. Amblemi ise mavi küçük şimşek şeklindedir. Eğer, bir sayfanın sol üstünde mavi şimşek var ise o sayfada Amp vardır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.