Hollanda’ya, mültecileri ‘geri itme’ uyarısı

12.01.2022
Hollanda’ya, mültecileri ‘geri itme’ uyarısıACVZ tarafınca hazırlanan raporda, Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin geri itilmelerinden ve fena muameleye uğramalarından Hollanda’nın da görevli tutulabileceği uyarısında bulunulmuş oldu.


Hollanda’ya, mültecileri ‘geri itme’ uyarısı

Hollanda Göç İşleri Tavsiye Komisyonu’nun (ACVZ), Avrupa Birliği’nin (AB) göçmen politikaları ve sınır güvenliğine ilişkin raporunu yayınladı.

Komisyon, “AB Sınırları Bizim de Sınırımız” başlıklı raporunda, Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin AB sınır güvenlik birimlerince geri itilmelerinden ve insan hakları ihlallerinden Hollanda hükümetinin de görevli olabileceği uyarısında bulunmuş oldu.

YETKİLİLERE TAZMİNAT UYARISI

Hollanda’nın AB sınır güvenliğini elde eden Frontex ve öteki kurumlara personel yollamış olduğu belirtilen raporda, göçmenlere karşı meydana getirilen hak ihlalleri sebebiyle Hollandalı yetkililerin tazminat yüküyle karşılaşabileceği ifade edildi.

Hollanda hükümetine Birlik düzeyinde daha çok çabalaması tavsiye edilirken, göçmenlerle ilgili mevcut AB sınır politikalarının internasyonal standartlarla ve AB değerleriyle çatıştığı açıklandı.

Hollanda’ya, mültecileri ‘geri itme’ uyarısı #1

PARLAMENTODA GÖRÜŞÜLECEK

Komisyon Üyesi John Morijn, raporla ilgili basına yapmış olduğu açıklamada, AB kurumlarına karşı mahalli mahkemelerde dava açılamaması sebebiyle mağdurların üye ülkelere karşı dava açtıklarını beyan etti.

Komisyon, raporun ve tavsiyelerin Hollanda parlamentosunda yapılacak görüşmede görüşüleceğini deklare etti.

ACVZ, Hollanda hükümetine ve öteki kurumlara göç politikalarıyla ilgili rapor ve görüşler hazırlayan bağımsız bir kurul olarak iş koşturmacasındadır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.