Holokost dehşetini ufak düşürücü sözler

03.05.2022
Holokost dehşetini ufak düşürücü sözlerRusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un “Hitler Yahudi’ydi. En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerdi” ifadeleri üstüne İsrail Başbakanı Naftali Bennett,”Holokost’u siyasal amaçlarla kullanmaya son verin” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Hitler ile ilgili açıklamaları İsrail’de karşılık buldu.

Lavrov’un, “Hitler Yahudi’ydi En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerdi.” İfadeleri üstüne, İsrail Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın Tel Aviv Büyükelçisi Anatoly Viktorov’u Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı.

“Yahudi halkına uygulanan Holokost’un siyasal amaçlarla kullanılmasına derhal son verilmelidir”

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Lavrov’un sözlerine sert açıklamalar yaparak “Bu tür yalanlar, Yahudileri tarihte kendilerine karşı işlenen en korkulu suçlarla suçlamayı amaçlıyor” ifadelerini kullanarak, “Yahudi halkına uygulanan Holokost’un siyasal amaçlarla kullanılmasına derhal son verilmelidir” dedi.

Hitler in Yahudi olduğunu reddeden İsrail: Holokost dehşetini küçük düşürücü sözler #1

“Ukraynalılar Nazi değil”

Büyükbabası Holokost’ta kurbanlarından olan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Yahudileri Yahudi aleyhtarı olmakla suçlamanın “ırkçılığın en temel seviyesi” bulunduğunu ifade ederek, Lavrov’un Nazi yanlısı unsurların Ukrayna hükümeti ve ordusu üstünde egemenlik kurduğuna yönelik iddiasını reddetti.

Lapid, “Ukraynalılar Nazi değil. Yalnızca Naziler Naziydi ve Yahudi halkının dizgesel olarak yok edilmesiyle ilgilenen tek şahıs onlar” dedi.

İsrail’in Holokost’ta öldürülen altı milyon Yahudiyi anma töreni olan Yad Vashem’in Başkanı Dani Dayan, Lavrov’un sözlerinin “gerçek Nazizmin kurbanlarına bir hakaret ve ağır bir darbe” bulunduğunu ifade ederek, Lavrov’un “aslen hiçbir temeli olmayan bir Yahudi aleyhtarı komplo teorisi” yaydığını aktardı.

Hitler in Yahudi olduğunu reddeden İsrail: Holokost dehşetini küçük düşürücü sözler #2

Ukrayna’dan kınama

İHA’nın haberine bakılırsa, Ukrayna’da Lavrov’un sözlerini kınayarak, Lavrov’un “iğrenç sözlerinin” Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İsrail, Ukrayna ve Yahudiler yönelik saldırgan ifadeler bulunduğunu belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba toplumsal medya hesabında yapmış olduğu açıklamada, Lavrov’un sözleri için “Daha genel olarak, bugünün Rusya’sının öteki uluslara karşı nefretle dolu bulunduğunu gösteriyorlar” dedi.

Hitler in Yahudi olduğunu reddeden İsrail: Holokost dehşetini küçük düşürücü sözler #3

“Hitler’in de Yahudi kökenli bulunduğunu düşünüyorum”

Zelenskiy’nin Yahudi kökenli olmasına rağmen Rusya’nın Ukrayna’nın Nazilerden arındırılması icap ettiğini niçin istediği sorusuna Lavrov, “Yahudi isek bu iyi mi bir Nazileştirmedir dedikleri vakit Hitler’in de Yahudi kökenli bulunduğunu düşünüyorum, kısaca hiçbir anlamı yok” yanıtını vermişti.

Lavrov ek olarak, “Uzun süreden beri bilge Yahudilerin en büyük Yahudi aleyhtarlarının Yahudilerin kendileri bulunduğunu söylediklerini duyuyoruz” demişti.

Öte taraftan Hitler’in büyükbabalarından birinin kimliği bilinmiyor, sadece bir Yahudi olabileceğine dair hiçbir kanıtla desteklenmeyen bazı spekülasyonlar var.

Hitler in Yahudi olduğunu reddeden İsrail: Holokost dehşetini küçük düşürücü sözler #4

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir.