Honduras’ın ilk hanım Devlet Başkanı Xiomara Castro yemin etti

28.01.2022
Honduras’ın ilk hanım Devlet Başkanı Xiomara Castro yemin ettiOrta ABD ülkesi Honduras’ta, 28 Kasım’da meydana getirilen devlet başkanlığı seçimini kazanan Xiomara Castro yemin ederek görevine başladı.


Honduras'ın ilk kadın Devlet Başkanı Xiomara Castro yemin etti

Honduras’ın ilk hanım devlet başkanı seçilen Xiomara Castro, başkanlık kuşağının kendisine takdim edilmesiyle başkent Tegucigalpa’daki Ulusal Stadyumda, ortalama 29 bin destekçisinin önünde yemin etti.

1 MİLYON YOKSUL AİLEYE BEDAVA ELEKTRİK SÖZÜ

Castro, konuşmasında 1 milyon yoksul aileye parasız elektrik sözü vererek, “Cumhuriyete sadık kalacağıma, yasalara uyacağıma ve uygulayacağıma söz veriyorum.” ifadesini kullandı.

Yoksulluk, göç, uyuşturucu kaçakçılığı ve yolsuzlukla mücadelede kararlılık mesajı veren Castro, eğitim, sıhhat, güvenlik ve istihdamın ilerletilmesi için çabalayacaklarını söylemiş oldu.

Honduras ın ilk kadın Devlet Başkanı Xiomara Castro yemin etti #1

“ZİNCİRLERİ VE GELENEKLERİ KIRIYORUZ”

Castro, Honduras’ın kuruluşundan bu yana ilk kez hanım bir devlet başkanının bu görevi üstleneceğini vurgulayarak, “Bağımsızlığımızın ilanından beri 200 yıl geçti. Zincirleri kırıyoruz, gelenekleri kırıyoruz. Bu zamanı gerçek, sadece halkın çoğunluğunun görüşünden kaynaklanabilir. Honduras halkına, bu onur ve itimat için teşekkür ederiz.” dedi.

Yemin törenine, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, İspanya Kralı 6. Felipe, Arjantin Başkan Yardımcısı Cristina Kirchner, eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales olmak suretiyle oldukca sayıda diplomatik temsilci katıldı.

Honduras ın ilk kadın Devlet Başkanı Xiomara Castro yemin etti #2

EŞİNİN 12 YILLIK SAĞ İKTİDARINA SON VERDİ

Eski Devlet Başkanı Manuel Zelaya’nın eşi olup sağ partinin 12 senelik iktidarına son veren Castro, oyların yüzde 51,12’sini alarak iktidardaki Honduras Ulusal Partisini geride bırakmıştı.

Honduras ın ilk kadın Devlet Başkanı Xiomara Castro yemin etti #3

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.