Hz. Muhammed’e hakaret, Hindistan ile Körfez ülkelerinin arasını açabilir

14.06.2022
Hz. Muhammed’e hakaret, Hindistan ile Körfez ülkelerinin arasını açabilirUzmanlar, Cenup Asya ülkesinde ortaya çıkan tablonun Arap coğrafyasına tesirini değerlendirdi. İki taraf arasındaki ilişkilerin etkilenmesinin olası olduğu açıklandı.


Hz. Muhammed'e hakaret, Hindistan ile Körfez ülkelerinin arasını açabilir

Hindistan’da iktidardaki Halk Partisi’nin (BJP) önde gelen isimlerinin İslam dinine ve Hazreti Muhammed’e (SAV) yönelik hakaret dolu ifadeleri sonrası gözler, Yeni Delhi ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) arasındaki ilişkilere çevrildi.

Hz. Muhammed’e (SAV) yönelik sözler, Arap ülkelerinden tepkilerin yükselmesine niçin oldu.

“İlişkilere potansiyel olarak zarar verebilir”

Mevzuyla ilgili uzmanlar, diplomatik tepkilerin, Hindistan ile Orta Doğu’daki petrol zengini ülkeler arasındaki ilişkilere “potansiyel olarak zarar verebileceğini” söylüyor.

Geçen hafta Katar, Hindistan’ın büyükelçisini uyarırken, Yeni Delhi’den kamuoyundan özür dilemesi istendi.

BAE ve Suudi Arabistan’ın tepkisi

Bu hareketin, BJP üyesi Hindistan Başkan Yardımcısı Venkaiah Naidu’nun Doha’ya resmi ziyaret düzenlemiş olduğu bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan da KİK’in öteki üyeleriyle beraber İslam Peygamberi’ne yönelik sözleri kınadı.

“Bu kadar kuvvetli tepkinin son olarak ne vakit geldiğini hatırlayamıyorum”

El Cezire’nin haberine nazaran, Wilson Araştırma Enstitüsü’nden Michael Kugelman, “KİK ülkelerinden Hindistan’daki iç politikaya bu kadar kuvvetli ve öfkeli bir tepkinin son olarak ne vakit geldiğini hatırlayamıyorum. KİK ülkeleri, Keşmir mevzusunda bile tepkiyi bastırmıştı.” dedi.

Hz. Muhammed e hakaret, Hindistan ile Körfez ülkelerinin arasını açabilir #1

“Bir gecede olmasa da…”

Katar Üniversitesi’nde Körfez Emek harcamaları Programı Direktörü Mahjoob Zweiri, Hindistan’da sarf edilen sözler sebebiyle Katar ve Suudi Arabistan’da üzülen insanoğlu bulunduğunu, bu yüzden hükümetlerin bunun kabul edilemez bulunduğunu söyleme sorumluluğunu taşıdığını aktardı.

Zweiri, “Dinimize saygı duymak zorundasınız.” ifadesini kullandı ve yaşananların “bir gecede olmasa da” diplomatik ilişkileri etkileyeceğini dile getirdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.