İbrahim Ömer Gönül, Ana para Piyasası Kurulu Başkanı olarak atandı

18.04.2022
İbrahim Ömer Gönül, Ana para Piyasası Kurulu Başkanı olarak atandıAna para Piyasası Kurulu Başkanlığı’na atanan İbrahim Ömer Gönül’ü yakından tanıyalım.


İbrahim Ömer Gönül, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı olarak atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla gösterilen Resmi Gazete’de Ana para Piyasası Kurulu’ndaki vazife değişimi yer aldı.

Buna nazaran; SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun yerine yardımcısı İbrahim Ömer Gönül getirildi.

İbrahim Ömer Gönül kimdir

1973 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Orta öğretimini Ankara Mustafa Kemal Atatürk Anadolu Lisesinde, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi İktisat bölümünde, yüksek lisansını Atılım Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladı.

İş hayatına Şekerbank T.A.Ş.’de başlamış olup Fon Yönetimi bölümünde para piyasaları uzman yardımcısı ve uzmanı olarak çalıştı.

2004’te SPK’da göreve başladı

2004 senesinde Ana para Piyasası Kurulunda göreve başlayarak Kurumsal Yatırımcılar Dairesinde vazife yapmıştır. Ondan sonra Personel Müdürü ve Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonrasında 2014 senesinde Kurul Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiş, bu görevine devam ederken 18 Nisan 2022 tarihinde Ana para Piyasası Kurulu Başkanı olarak göreve getirilmiştir.

Gönül; iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Almanca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

İbrahim Ömer Gönül, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı olarak atandı #1

Taşkesenlioğlu’dan veda mesajı

Taşkesenlioğlu toplumsal medyadan paylaşmış olduğu mesajda şu ifadeleri kullandı:

“1-17 Nisan 2018 tarihinde başlamış olduğum Ana para Piyasası Kurulu Başkanlığı vazife süremi bugün itibariyle tamamlamış bulunuyorum.
Geride bıraktığımız 4 yılda ekonomimizde ana para piyasalarının payının artırılması, piyasalarımızın derinleştirilmesi, zenginleştirilmesi, yatırımcı haklarının gözetilmesi ve korunması için tüm gayretimizle çalışmanın verdiği iç huzuru taşıyorum.

Bizleri bu göreve layık görerek ülkemiz ekonomisine katkı sağlamamıza vesile olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak suretiyle, beraber çalıştığımız tüm bakanlarımıza ve emek verme arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Slm, yakarış ve saygılarımla.”

İbrahim Ömer Gönül, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı olarak atandı #2

Ali Fuat Taşkesenlioğlu kimdir

1964 senesinde Erzurum’da dünyaya geldi. Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümünden 1985 senesinde mezun oldu. Beykent Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü Finans bölümünde Yüksek Lisansını tamamladıktan sonrasında halen aynı üniversitede İşletme Yönetimi Ana Bilim branşında doktora eğitimine devam etmektedir. İş hayatına 1988 senesinde Yenidoğan Gösterim Dağıtım Şirketi’nde başladı. 1988-1996 yılları aralığında Faisal Finans Kurumu A.Ş.’de Baş Uzman, 1996 yılı Ekim ayında göreve başladığı Asya Katılım Bankası A.Ş.’de sırasıyla, Proje Pazarlama Müdür Yardımcılığı, Merter ve Sultanhamam Şube Müdürlüğü, Genel Müdürlük Kredi Tahsis Birim Müdürlüğü ile Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş oldu.

30.03.2012 tarihinde T. Vakıflar Bankası T.A.O. Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Taşkesenlioğlu, T. Vakıflar Bankası T.A.O. Denetim Komitesi Üyeliği ve Başkanlığı ile beraber Kredi Komitesi Yedek üyeliği, 20.04.2012 – 07.02.2014 tarihleri içinde Vakıf Portföy Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Vakıf Finans Factoring Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Vakıf Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerini yürüttü. 07.02.2014 – 08.06.2017 tarihleri içinde Türkiye Halk Bankası A.Ş.Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürlüğünün yanı sıra Şubat 2014 – Nisan 2018 tarihleri içinde Halk Yaşam ve Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Nisan 2015 – Haziran 2017 tarihlerinde Halk Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Ağustos 2016 – Ağustos 2017 tarihleri içinde da Halkbank Beograd A.D. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuş oldu. 17.04.2018 tarihinde Ana para Piyasası Kurulu başkanı olarak atanan Ali Fuat TAŞKESENLİOĞLU evli ve 3 çocuk babasıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.