İbrahim Reisi, Christiane Amanpour ile röportajını iptal etti

23.09.2022
İbrahim Reisi, Christiane Amanpour ile röportajını iptal etti


CNN’in meşhur sunucusu İran asıllı Christiane Amanpour, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin başörtüsü takma talebini reddettiği için röportajı iptal ettiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler’e (BM) üye ülke liderleri geçtiğimiz birkaç günü, BM Genel Kurulu’na katılmak için New York’ta geçirdi.

İran Cumurbaşkanı İbrahim Reisi de onlardan biriydi.

Genel Kurul’a hitap eden ve öteki birçok önder benzer biçimde değişik kurum ve isimlerle temaslarda bulunan Reisi değişik bir vakayla gündeme geldi.

Reisi, CNN’in meşhur sunucusu İran asıllı Christiane Amanpour ile olan röportajını iptal etti.

Mevzuya ilişkin Twitter hesabından paylaşım meydana getiren Amanpour, iptalin nedenini ise Reisi’nin başörtüsü takma talebini kabul etmemesi bulunduğunu söylemiş oldu.

“İran’da yaşananları Reisi’ye sormak istedim”

Amanpour paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

“İran’da protestolar sürüyor ve Mahsa Amini’nin geçen hafta ‘terbiye polisi’ tarafınca tutuklanmasının sonrasında öldürülmesinin peşinden bayanlar başörtülerini yakıyor.

İnsan hakları grupları minimum 8 kişinin öldürüldüğünü söylüyor. Dün gece, tüm bu tarz şeyleri ve daha fazlasını Cumhurbaşkanı Reisi’ye sormayı planladım.

Bu, Başkan Reisi’nin BM için New York’a yapmış olduğu ziyaret esnasında ABD topraklarındaki ilk röportajı olacaktı.

“Başörtüsü takmamı istediler”

Haftalarca devam eden planlama ve sekiz saatlik tercüme ekipmanı, ışıklar ve kameralar kurduktan sonrasında hazırdık. Sadece Cumhurbaşkanı Reisi’den hiçbir iz yoktu. Görüşmenin başlamasından 40 dakika sonrasında bir destek geldi.

Cumhurbaşkanı’nın, Muharrem ve Safar ayları olduğundan başörtüsü takmamı önerdiğini söylemiş oldu. Kibarca reddettim. Başörtüsüyle ilgili hiçbir kanunun yada geleneğin olmadığı New York’taydık.

“Hiçbir İran lideri bunu istememişti”

Daha önceki hiçbir İran cumhurbaşkanının kendileriyle İran haricinde görüştüğümde bunu talep etmediğini de belirttim. Destek, başörtüsü takmazsam görüşmenin olamayacağını açıkça belirtti.

Bunun ‘saygı meselesi’ bulunduğunu söylemiş oldu ve ülkeyi kasıp kavuran protestolara atıfta bulunarak İran’daki duruma atıfta bulunmuş oldu.

“Görüşme gerçekleşmedi”

Bu eşi benzeri görülmemiş ve beklenmedik duruma katılamayacağımı bir kez daha söyledim. Ve böylece uzaklaştık. Görüşme gerçekleşmedi. İran’da protestolar devam ederken ve insanoğlu öldürülürken, Cumhurbaşkanı Reisi ile konuşmak mühim bir an olurdu.”

Amanpour paylaşımına Reisi için hazırlanan karşısındaki boş koltuk ile de bir fotoğraf ekledi.

İbrahim Reisi, Christiane Amanpour ile röportajını iptal etti #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler