İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Suriyeli seçmen sayısını deklare etti!

19.08.2022
İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Suriyeli seçmen sayısını deklare etti!


İçişleri Bakanı Süleyman Asil, NTV’de gösterilen Ahmed Arpat ile Hususi Röportaj Programı’nın konuğu oldu. Suriye’nin kuzeyinde yaşanmış olan vakalar ve Türkiye’deki sığınmacılarla ilgili de eleştiri açıklamalarda bulunan Asil, “Komşumuzda yaşanmış olan bir dram var. Elbet kendi ülkelerine dönecekler. Türkiye bu süreci bir politikayla yönetiyor. Biz o insanları ölüme terk edemeyiz. Operasyon bölgelerinde yaşam normale dönmüş durumda.” diye konuştu. Bakan Asil, 2023 seçimleri yaklaşırken en oldukça dört gözle beklenen konulardan olan Suriyeli seçmen sayısını da deklare etti.

Asil’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

CEMEVLERİNE DÜZENLEME YAPILACAK MI?

“İlkokuldan itibaren stratejik bir konumda olduğumuzu, Batı ile Doğu içinde bir köprü olduğumuzu ifade ederler. Tüm bunlar kadar mühim olan bir şey var, büyük bir medeniyetin devamıyız. 21. yüzyıldan itibaren Türkiye geçmişte yaşadıklarını kendine deneyim etmiştir. Türkiye’nin fay hatları tetiklenmeye çalışılıyor. Türkiye Sünni-Alevi çatışmasıyla zayıflatılmaya çalışılıyor. Türk-Kürt meselesi üstünden Türkiye’yi zayıflatmaya çalışanlara karşı savaşım ortaya koyduk. Elazığ’daki depremde biz her yeri dolaşırken ‘şurada cemevinde insanoğlu var oraya da gidelim’ dedik. Onlarla bir araya geldik. Dedim ki politika asla konuşmayacağız. Bizlerden ne istiyorsanız yapacağız. Oradan elde ettiğimiz netice devam etti. Türkiye geneline yaydık. Bin 580’den fazla cemevini arkadaşlarımız ziyaret etti. 8 bin 740 talep topladık. Bunların içinde yol, cemevleri, donanımlar var. Ne kadar talepleri var ise tüm bu taleplerin mühim bir bölümünü el birliğiyle gerçekleştirdik. 5 bin 600’ünü şu ana kadar bitirdik. Cemevlerinden gelen tüm talepleri karşılamaya çalışıyoruz.

Screenshot_4

SURİYELİ SIĞINMACILAR TARTIŞMASI

Komşumuzda yaşanmış olan bir dram var. Milyonlarca insan yerinden edildi ve ülkesini terk etmek mecburiyetinde bırakıldı. Bu insanların en büyük kısmı Türkiye’ye geldi. 2011’de başladığı süre biz bu sürecin bu kadar uzun süreceğini tahmin etmedik. Bu insanoğlu elbet kendi ülkelerine dönecekler. Türkiye bu süreci bir politikayla yönetiyor. Biz o insanları ölüme terk edemeyiz. Operasyon bölgelerinde yaşam normale dönmüş durumda. Türkiye’de 3 milyon 650 bin Suriyeli sığınmacı var. Araştırmalarda Suriyelilerin yüzde 70’i dönmek istiyor.

ŞAM’LA DİYALOG KURULACAK MI?

Bu meselenin bu noktaya gelmesinden ilkin bu şekilde bir değerlendirme yapmak, kimin hangi seviyede yaklaşabileceği, hangi adımları atabileceğini görmeden bu şekilde bir değerlendirme yapmak oldukça kolay değil, erken de. Onun ötesinde bizim sorumluluklarımız var. İnsani sorumluluklarımız var, komşuluk sorumluluklarımız var.

SURİYE’NİN KUZEYİNDE YAŞANAN OLAYLAR

Biz o bölgeyi avucumuzun içi benzer biçimde biliyoruz, meydana getirilen her şeyi biliyoruz. Burada her hamleyi gerçekleştiriyorlar. Türkiye’de bir provokasyona müsaade edilebilir mi? Güvenlik açısından bana bakılırsa Cumhuriyet tarihimizin en kuvvetli zamanındayız. Türkiye içinde geçmiş izlerden kalan bir ekip denemelere girebilirler fakat derhal gereğini yerine getirebilme kabiliyetine sahibiz. Suriyeliler içinde bir provokasyon kesinlikle olması imkansız.

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI

Suriyeli seçmen sayısı 120 bin. 211 bin yurttaş yaptık. Bunun 91 bini çocuk. Bunlar kimler? Oldukca kriterimiz var. Sanatkarı var, mühendisi var, doktoru var, iyi talebesi var, sigortalı çalışmaya devam eden var. Bir ara bir yakınma vardı, en iyileri Avrupa’ya gidiyor. Türkiye bir çadır devleti değildir. İlk kez de yurttaş yapmıyor. Bu işin kriterleri var.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Erdoğan'dan Duda'ya 'Ukrayna' teşekkürüErdoğan’dan Duda’ya ‘Ukrayna’ teşekkürü
Görüntüler olay olmuştu! Gerçek ortaya çıktıGörüntüler vaka olmuştu! Gerçek ortaya çıktı
Satıcıların kabusu olmuşlar! Satıcıların kabusu olmuşlar! “Geçen yıl 3 bindi, bu yıl…”YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.