İhbar Tazminatı Alırken Dikkat Edilecekler

17.04.2021
İhbar Tazminatı Alırken Dikkat Edilecekler

İhbar tazminatı çalışan ve işveren arasında anlaşmazlığa neden olan konulardan bir tanesidir. Bu yazımızda sizlere ihbar tazminatı alırken dikkat edilecek konulardan bahsedeceğiz.

Çalışanlar için kıdem tazminatı sürekli olarak günde geliyor. İhbar tazminatı önemli konular arasındadır. Çalışanlar koşullara bağlı olmadan ihbar tazminatı alabileceğini düşünüyor. Ancak ihbar tazminatı almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Hangi Detaylara Dikkat Edilmelidir?

Çalışan ile işveren arasındaki uyuşmazlıklardan biri olan ihbar tazminatı, genel olarak yeterli bilgi sahibi olunmamasından kaynaklanıyor. İş sözleşmesinin son bulması ile belirli şartların bulunması gerekir. Bu nedenle işveren bir şekilde çalışanı işten çıkaramaz. Aynı şekilde çalışan da istediği zaman işten çıkamaz. İki tarafında belirli süreler ve şartlar kapsamında iş sözleşmesini sona erdirmesi gerekir. Bildirim yapılması gereken süreye ihbar süresi adı verilir.

İhbar süresi;

  • Çalışma süresinin 6 aydan azsa 2 hafta
  • Çalışma süresi 6 ay – 1,5 yıl arasındaysa 4 hafta,
  • Çalışma süresi 1,5 yıl – 3 yıl arasındaysa 6 hafta,
  • Çalışma süresi 3 yıldan fazlaysa 8 hafta olarak belirlenmiştir.

İhbar süresi, ihbar tazminatı için son derece önemlidir.

İhbar Tazminatı Hangi Hallerde İstenir?

İhbar süresine iki tarafın da uymaması durumunda ihbar tazminatı devreye girer. İşveren çalışanını ani bir karar neticesinde işten çıkarır ya da ihbar süresini beklemeden iş sözleşmesi tek taraflı fesih ederse, ihbar tazminatı çalışana ödenmelidir. İhbar süresine uyulmadan çalışan işten çıkarsa, işveren tazminat talep edebilir.

İhbar tazminatı almak için bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor. İhbar tazminatı sadece çalışana ödenmez. Belirli koşulların sağlanması durumunda işveren de tazminat talebinde bulunabilir. Çalışanın süresi ne olursa olsun en fazla 8 haftalık ihbar tazminatı hakkı bulunur. İhbar tazminatı süresi ile yıllık izin aynı zamana denk getirilemez. İşveren, ihbar süresi bildirimi yapan çalışana gün içinde 2 saat iş arama izni vermelidir. İşveren iş arama iznini vermezse bu durumda da çalışan ücretini yüzde 100 zamlı ödemesi gerekir. Çalışan kendi isteği ile işten ayrılıyorsa ihbar tazminatı alamaz. İhbar süresini beklemek istemeyen işveren, tazminatı peşin ödeyerek iş çıkışını sağlayabilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.