Ihlamurun Faydaları

18.02.2021
Ihlamurun Faydaları
Ihlamurun faydaları; Ihlamurun sağlığımıza faydaları zararları nelerdir? Ihlamur neye iyi gelir, neye faydası vardır? Ihlamur hangi hastalığa iyi gelir, Soğuk algınlığı için ne içmeli. Ihlamur çayının sağlık için faydaları, ıhlamur çayı nasıl hazırlanır, ıhlamur çayı nasıl tüketilmesi gerekir, ıhlamur çayının sağlığa zararları yan etkileri ve ıhlamur hakkında genel bilgiler bu yazımızda yer almaktadır. 

Ihlamurun Faydaları; Hakkında Genel Bilgi

Ihlamur, Ihlamurgiller (Tiliaceae) familyasına ait Tilia cinsi ağaçlara verilen isimdir.  Ihlamur, mayıs ayının sonlarına doğru çiçek açmaya başlayan ve çiçeklerini ağustos ayının ortalarına kadar koruyan, yapraklarının uzunluğu 10 cm’ye kadar ulaşabilen, yetiştiği bölgeye, iklim şartlarına ve türüne  göre boyu 50 metreye kadar uzayabilen bir ağaç cinsidir. Ihlamur ağacının insan sağlığı için en yararlı kısmı beyazdan sarıya kadar renklerde olabilen çiçekleridir.

Yaygın olarak yetişen ve en çok bilinen bazı ıhlamur türleri; Amerikan ıhlamuru, Çin ıhlamuru, Kore ıhlamuru, Japon ıhlamuru, Mançurya ıhlamuru, Moğolistan ıhlamuru, Ağlayan ıhlamur, Gümüşi ıhlamur’dur. Ihlamur ağacı bahçelerde yetiştirildiği gibi doğal olarak doğada kendiliğinden de yetişebilmektedir. Ihlamur pek çok iklim türünde yetişebilen bir ağaç olmakla beraber soğuk ve sert iklimi daha çok sevmektedir.

Ihlamur ağacının Antik Yunan döneminden itibaren; gölgesinden faydalanmak amacıyla, çiçeğinden gıda olarak faydalanmak amacıyla, kerestesinden faydalanmak amacıyla yetiştirildiği bilinmektedir. Ihlamur ağacının en çok ilgi gördüğü ve el üstünde tutulmaya başlandığı dönem Orta Çağ Avrupası’dır.

Çiçeklerinin çok güzel bir koku yayması ve geniş ve serin bir gölgesinin olması bu ağacın yetiştirilmesinde cezbedici özellikleri olmuştur. Tarih boyunca öksürük ve boğaz ağrılarını gidermek, ateş düşürmek, hazımsızlığı gidermek, idrar söktürmek ve balgam söktürmek için geleneksel tıp alanında sıklıkla kullanılagelmiştir. 

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Sağlığa Faydaları

Ihlamur Antik Yunan döneminden itibaren çeşitli hastalıkların tedavisinde ve rahatsızlıkların önlenmesinde kullanılagelmiş bir bitkidir. Sağlık açısından ıhlamurun pek çok faydası bulunmaktadır.

Bağışıklık Sistemi : Ihlamur yapısında bulunan antioksidan ve antimikrobiyal maddeler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkili ve yardımcıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski düşer ve vücut birçok hastalığa karşı direnç kazanmış olur.

Solunum Yolu Hastalıkları (Soğuk Algınlığı, Bronşit, Astım) : Ihlamur özellikle kış aylarında yaygınlaşan grip, nezle ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarının önlenmesinde ve bu hastalıkların daha hızlı atlatılmasında çay şeklinde tüketimi oldukça yaygındır. Ihlamur; soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde ya da önlenmesinde kullanılacağı zaman C vitamini içeren gıdalar ve bal ile birlikte tüketilmesi ıhlamurun etkisini arttırmaktadır.

Ihlamur genel olarak tüm solunum yolu hastalıkları için kullanılabilecek etkili ve doğal bir ilaçtır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar nedeniyle bronşit hastalığı da ortaya çıkabilir. Bronşit hastalığının önüne geçilmesinde de ıhlamur oldukça etkilidir. Solunum yolları için etkili olan ıhlamur nefes almayı kolaylaştırırken astım hastalığının etkileri azaltmakta oldukça etkilidir.

Solunum yollarında enfeksiyon ve iltihaba neden olan bakterilerin inhibe edilmesinde aktif görev alarak kış aylarında solunum yollu hastalıkların neden olduğu öksürük ve boğaz ağrısının azaltılmasına ve kısa sürede atlatılmasına yardımcı olur. Terlemeye yardımcı olarak hastalığa neden olan bakteri ve virüslerin ter yolu ile vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Sinir Sistemi Sağlığı : Ihlamur da aynı papatya gibi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etki gösterir. Ancak ıhlamur papatya çayı gibi etkili ve hızlı değildir. Akşamları kendinizi hafif yorgun ve stresli hissettiğiniz anlarda ıhlamur içmek sakinleşmeye ve stresimizi azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak akşamları özellikle yatmaya yakın saatlerde ıhlamur çayı fazla içilirse uykusuzluğu neden olma ihtimali bulunmaktadır.

Cilt Sağlığı : Ihlamur içerisinde antibakteriyel ve antioksidan maddeler sayesinde cildin temizlenmesine, deri hücrelerinin güçlenmesine, cilt üzerindeki lekelerin azaltılmasına ve yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile ıhlamur çayını soğutarak bir pamuk yardımıyla yüzünüze rahatlıkla sürebilirsiniz. Ihlamur yüzde ve göz etrafında yer alan kırışıkların azaltılmasına yardımcı olurken, cildin temizlenmesinde de oldukça faydalı bir işlev görecektir.

Ihlamurun Diğer Faydaları : Ihlamur, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip ve nezle durumlarında tükettiğimiz bir çaydır. Ihlamurun bu hastalıklar haricinde başka hastalıklar ve rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Bu hastalık ve rahatsızlardan bazıları şunlardır;

 • Ihlamur çayı ile yıkanan saçlar daha parlak, daha canlı ve daha güçlü bir görünüm kazanır,
 • Damar sertliğinin önlenmesine yardımcıdır,
 • Düşük ve orta dereceli hipertansiyon rahatsızlıklarında tansiyonun normal seviyesine inmesine yardımcı olur,
 • Hazmı kolaylaştırır, midenin daha az yorulmasına yardımcı olur,3
 • Hafif migren ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur,
 • Vücuda antioksidan desteği sağlar,
 • Karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur,
 • Diyet yapan kişilerin zayıflamasında yardımcıdır.
 • Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır,

Ihlamurun Sağlığa Zararları – Yan Etkileri

Doğada yer alan tüm gıdalar ve maddeler insan sağlığı için faydalı olsalar bile fazla tüketildiği zaman insan sağlığı için zararlı bir maddeye dönüşebilirler. Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu su bile aşırı tüketildiğinde ölüme neden olabilir. Her maddenin tesir ettiği bir miktar vardır ve bu miktar aşılmamalıdır. Ihlamur da böyledir.

Birçok faydası olan ıhlamur aşırı tüketildiği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarda ıhlamur tüketimine bağlı olarak doğrudan bir zarar tespit edilmemiştir. Yine de tüketimine dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır:

 • Sağlıklı bireyler günde 8 bardaktan fazla ıhlamur içmemelidir ve mümkünse arka arkaya değil, uzun zaman aralıkları ile içilmelidir.
 • Yüksek tansiyonu olan kişiler doktoruna danışmadan ıhlamur tüketmemelidir.
 • Hamile ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan ıhlamur tüketmemelidir.
 • Herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanan kişiler doktoruna danışmadan ıhlamur tüketmemelidir.
 • Akşamları yatmaya yakın saatlerde ıhlamur tüketimi fazla olursa uykusuzluğa neden olabilir,
 • Ihlamur tüketimi her gün içilmek istendiği durumlarda 2-3 haftadan daha uzun süreli tüketilmemelidir. 2-3 haftalık tüketimden sonra en az iki hafta ıhlamur tüketimine ara verilmelidir.

Ihlamur Nasıl Kullanılmalı?

Ihlamur çayı hazırlarken, bir çay bardağı için bir çay kaşığı kurutulmuş ıhlamur çiçeği kullanmak yeterlidir. Ihlamur çayı hazırlarken ıhlamur çiçeklerini kaynamış su üzerine atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Su içerisine ıhlamur çiçeklerini koyup suyu kaynatırsanız, ıhlamurdan elde etmek istediğiniz fayda azalacaktır. Ihlamur çayını C vitamini içeren meyveler ve gıdalarla birlikte tüketmek ıhlamurun etkisini arttırıp daha fazla fayda elde etmemizi sağlar.

Ihlamuru cilt sağlığımız için kullanmak isteğimiz durumlarda; ıhlamur çayı hazırladıktan sonra ıhlamur çayını bir pamuk yardımıyla cildimize sürebileceğimiz gibi, ıhlamur çayını yaptığımız ıhlamur çiçeklerini oda sıcaklığına soğutup cildimizin üzerine koyarak bekletebiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir