İki aşamalı karaciğer nakli, tekrardan hayata bağladı

01.10.2022
İki aşamalı karaciğer nakli, tekrardan hayata bağladı


Karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri tanısı konulmuş olan 64 yaşındaki Itina Güneş, dünyada sayılı uygulamalardan olan iki aşamalı karaciğer nakli ile hayata tutundu.

İki aşamalı karaciğer nakli, yeniden hayata bağladı

64 yaşındaki Itina Güneş’e karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri tanısı konulduktan sonrasında kuzeninden karaciğer nakli sonucu alındı.

Sadece kuzeninden (vericiden) alınacak karaciğerin, Güneş (alıcı) için kafi olmayacağı saptandı. Güneş’e, İstanbul’da Prof. Dr. Deniz Balcı ve ekibinin gerçekleştirdiği, dünyada geliştirilme aşamasında olan ve sayılı uygulamalardan kabul edilen i iki aşamalı nakil operasyonları uygulandı.

DHA’nın haberine gore; ilk aşamada vericiden alınan ufak karaciğer parçası, alıcıya hasta karaciğerin bir kısmı çıkarılarak nakledildi. Nakledilen ufak parça karaciğer büyüyüp vücuda kafi hale erişince de ikinci ameliyatla hastada kalan sirozlu karaciğer parçası çıkarıldı. Böylece nakil işlemi başarıyla tamamlandı.

“Tanrı doktorumun o altın ellerine zeval vermesin”

Bu işlem yardımıyla hayata tutunan Güneş, “Oldukça duygulanıyorum, oldukca sağlıklıyım. Tanrı doktorumun o altın ellerine zeval vermesin.” dedi.

İki aşamalı karaciğer nakli, tekrardan hayata bağladı VİDEO

Ağzından kan erişince hastaneye başvurmuştu

Güneş karaciğer yağlanması sebebiyle birkaç yıl takip görmüş, pandemi sebebiyle tedavisine ara vermesinin arkasından kasım ayında ağzından kanama geçirmesi sebebiyle bir hastaneye başvurmuştu. Burada karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri tanısı konulmuş olan Güneş’e, hayata tutunması için tek seçenek olarak karaciğer nakli olması gerektiği söylendi. Hasta nakil için Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Deniz Balcı’ya başvurdu.

Güneş için kuzeni Adnan Can, karaciğer bağışında bulunmayı teklif etti. Sadece meydana getirilen tetkiklerde, kuzeninin karaciğer boyutunun (hacminin) bu ameliyatı gerçekleştirmeye kafi olmayacağı tespit edildi. Hastanın kuzeninden başka bir vericisi de olmaması sebebiyle, dünyada oldukca ender uygulanan iki evreli bir karaciğer nakli yöntemi olan Rapid prosedürü ile naklin gerçekleştirilmesine karar verildi. Hastaya, Rapid prosedürü ortalama 3 hafta arayla iki aşamalı olarak başarıyla uygulandı.

Verici karaciğer boyutu kafi olmayınca uygulanıyor

Prof. Dr. Balcı, yaptıkları operasyonlar ve uyguladıkları yeni karaciğer nakli yöntemiyle ilgili şu detayları paylaştı:

“Düzgüsel karaciğer naklinde alıcının karaciğerinin tamamı çıkarılırken, iki ameliyatlı Rapid prosedüründe ilk aşamada vericiden alınan sıhhatli karaciğer parçası hastaya nakledilmekte, alıcının mevcut karaciğerinin bir kısmı korunmakta ve nakil sonrasında tamamlayıcı fonksiyon görmektedir. İki haftalık bekleme periyodunun arkasından hastaya nakledilen yeni karaciğer büyüyerek boyutu kafi hale ulaştıktan sonra, ikinci seansta tamamlayıcı görevi gören hastalıklı karaciğer kısmı da çıkarılarak nakil işlemi tamamlanmaktadır. Böylece nakil karaciğerin gelişme aşamasında hastada karaciğer fonksiyonlarında bozulma da olmamaktadır. Bu yöntem, dünya tıp literatüründe vericinin karaciğer boyutunun alıcıya ya da vericide duracak karaciğer bölümünün kendisi için kafi olmadığı durumlarda karaciğer naklinin gerçekleştirilebilmesi için bir ümit olarak gösterilmektedir.”

Prof. Dr. Balcı, “Vericinin kalan karaciğerin kendisine ya da alıcıya yetmeyeceği durumlarda Rapid prosedürü uygulanırsa hem alıcı hem de verici itimat altına alınmış oluyor. Karaciğer naklinde gerek boyut gerekse damarların anatomik yapısı ile ilgili engeller ortadan kalkmış oluyor. İki aşamalı karaciğer naklinin ilk aşamasında hastanın karaciğerinin sol tarafını çı karıp, o yere vericiden gelen ufak sol lob karaciğeri naklediyoruz. Sonrasında hastanın sol tarafına nakledilen karaciğer parçasının büyüyüp vücudun ihtiyacını görecek hale gelmesini bekliyoruz

. Bu bekleme süresi çoğu zaman birkaç hafta sürüyor. Bu süre zarfında hastanın yeni karaciğeri büyürken bununla birlikte eski karaciğeri de adeta şimdi gündemde olan hibrit araçlardaki ikinci motor şeklinde bir aksesuar motor görevi yaparak hastanın karaciğer yetmezliğine girmesini engelliyor.

Böylece hastalarımız ikinci aşamaya hazır hale vardığında (bunu tomografiyle değerlendiriyoruz), ikinci aşamada da hastanın kalan hasta karaciğer parçasını da çıkartıyoruz. Böylece hasta (alıcı) hem kendine yetmeyecek küçüklükte bir karaciğerle organ nakli olmuş hem de vericinin ameliyat riski 4-5 kat azaltılmış oluyor” ifadelerini kullandı.

“Beni hayata döndürdüler”

Tedavi sürecinin kendisi için zor bulunduğunu söyleyen Itina Güneş, “Benim için 3 ay oldukca zor bir süreçti. Oldukça fena anlamış olur yaşadım. Psikolojim bozuldu, kendimi fena hissettiğim anlamış olur oldu. Pes etmek istemedim. Eşim beni sarsarak gözlerimin içine bakarak sen yaşayacaksın, kurtulacaksın ve aramıza döneceksin diye konuştu. Deniz hocam başta olmak suretiyle Utku hocam ve öteki hocalarımın hepsinin eline, alın terine sıhhat. Beni hayata döndürdüler. Şimdi oldukca iyiyim. Tanrı razı olsun oldukca teşekkür ediyorum. Ona minnet, şükran ve yaşam borcum var. O altın ellerine bir şey olmasın oldukca duygulanıyorum.” dedi.

İki aşamalı karaciğer nakli, yeniden hayata bağladı #1

“İhtiyaçlarımı karşılayamazken şimdi her şeyimi yapabiliyorum”

Oldukça sıhhatli bulunduğunu ve kendisini oldukca iyi hissettiğini belirten Güneş, “Doğal ki daha da toparlanacağım. Ortalama 14 kilo kaybettim. Onun verdiği bir güçsüzlük var, inşallah onlar da geçecek. Sıfır yemekle yatıp kalktığım günler oldu. Hiçbir şey yiyemedim. Oldukça şükür, şimdi her şey yiyebiliyorum. Sağlığım gittikçe düzeliyor. Taburcu olalı ortalama 1 ay oldu. Samsun’a evime döndüm. Her geçen gün kendimi daha iyi ve toparlandığımı hissediyorum. Yataktan kalkamazken, yürüyemezken ve ihtiyaçlarımı karşılayamazken şimdi her şeyimi yapabiliyorum. İnşallah her şey daha iyi olacak. Oldukça memnunum. Tanrı tüm hocalarımın yollarını açık etsin.” diye konuştu.

Kuzenine olan minnetini dile getiren Güneş, “Tanrı, kuzenim Adnan Can’ın bu dünyasını da ahiretini de aden eylesin. Tanrı ondan razı olsun. Ona oldukca teşekkür ediyorum. Yaşı da olmasına karşın oldukca büyük bir fedakarlık yapmış oldu. Teklif kendisinden geldi. Sonsuz teşekkür ediyorum. Ne diyebilirim ki kelime bulamıyorum her şey yetersiz kalıyor. Nakil bekleyen hastalar da asla korkmadan karar versinler. Her şey oldukca kolay ve oldukca rahat aşama kaydediyor. Korktukları şeklinde bir şey yok.” dedi.

“Organ nakli olabilme imkanı verebilen bir teknik”

Hastaya uygulanan teknik hakkında informasyon veren Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Deniz Balcı, “Bu hastamıza uyguladığımız iki evreli karaciğer nakli tekniğinin adı RAPID prosedürü dünyada en önce kalınca bağırsak kanserinin karaciğere metastaz yapmış olduğu doğrusu sıçradığı hastalarda bildirilmiş olan bir teknik. Bu hastalara da organ nakli olabilme imkanı verebilen bir teknik. Biz bu tekniği karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri olan hastalarımıza uyguladık.” dedi.

Rapid prosedürünün dünyada geliştirilme aşamasında bulunduğunu ve dünyada ilk uygulayıcılarından olduklarını, Türkiye’de ise ilk kez sirozlu hastalara kendilerinin uyguladıklarını ifade eden Prof. Dr. Balcı, “Devletimizde ortalama bugüne dek 10’a yakın hastamızda bu prosedürü uyguladık. Bu hastamız da bizlere başvurduğunda karaciğerinde siroz geliştiğini, sirozun karaciğer yetmezliği (dekompansasyon) aşamasına geldiğini, karaciğerinde ve karnında asit bununla birlikte sarılık dediğimiz tablonun geliştiğini ve karaciğerinde de bir kitle bulunduğunu tespit ettik. Karaciğer naklinin bu şekilde durumlarda en iyi tedavi olacağını hastamıza anlattık.” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.