İlginç anket: Unutulmuş abonelikler yüzlerce liraya mal oluyor

02.06.2022
İlginç anket: Unutulmuş abonelikler yüzlerce liraya mal oluyor


Film, dizi, müzik yada oyun sektörü derken, abonelik hizmetleri her zamankinden daha oldukca sayıya çıktı. Yalnız Netflix, Disney+, HBO Max ve Xbox Game Pass şeklinde uygulamalara abone olan kullananların fark etmedikleri önemli bir şey var: Rapora bakılırsa unutulmuş abonelikler aylık 133 dolara mal oluyor.

Cebinizin yeni tehlikesi unuttuğunuz abonelikler olabilir

C+R Research isminde bir şirket tarafınca meydana gelen araştırma, abonelik hizmetlerinin beklenenden daha pahalı tutabileceğini ortaya koydu. Spotify’da müzik dinlemekten Netflix’te dizi izlemeye kadar değişik amaçlar ile abone olduğunuz hizmetler, siz bilincinde olmadan satmaca kesmeye devam ediyor olabilir.

Netflix’in “şifre paylaşanlara ekstra ücret” talebi başlamadan bitebilir!


Netflix’in “gizyazı paylaşanlara fazladan ücret” talebi başlamadan bitebilir!

Netflix, başkalarıyla paylaşanlardan fazladan ücret talebinde bulunacağını belirtmişti. Yalnız, neredeyse istediğini gerçekleştiremedi.

ABD’de 1000 katılımcı ile meydana gelen meydana getirilen bir ankete bakılırsa, aboneliklere aylık olarak 133 dolar daha oldukca para ödeniyor. Katılımcılara aylık abonelik harcamasını soran ve 10 saniye içinde cevaplamasını isteyen anket, unutulmuş aboneliklerin hafife alındığına dikkat çekti.

1000 katılımcılı anketin averaj aylık abonelik harcamasının 219 dolar olduğu ifade edildi. Yalnız kullananların verdiği cevapların averajı ise 86 dolar civarındaydı. Şu demek oluyor ki bu 2,5 katlık fark aboneler tarafınca “göz ardı ediliyor”.

Unutulan abonelikler içinde ise en fazlaca cep telefonu hizmetlerinin olduğu ifade edildi. Araştırmaya bakılırsa iştirakçilerin yüzde 31’i abone oldukları cep telefonu hizmetini hatırlamıyor. Bunun derhal arkasında ise Netflix, Disney+ şeklinde yayınlanma hizmetleri ve Amazon Prime aboneliği yer aldı.

Ankete katılanların yüzde 74’ü “kendi kendine tekrarlayan aboneliklerini” hatırlamadıklarını deklare etti. Ek olarak yüzde 72’lik kullanıcı ise aylık aboneliklerini otomatik ödemeye almış durumda.

game pass

Bu araştırma her ne kadar ABD’de yapılmış olsa da, unutulmuş aboneliklerin Türkiye dahil birçok ülkede aylık faturalara yük olduğu biliniyor. Kullanıcılar, aboneliklerini değerlendirdikçe ve faturalarını denetim ettikçe küçük masraflarının büyük sonuçlar yaratmasını engelleyebilir.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.