İlham Aliyev, Arnavutluk’ta mevkidaşı Bajram Begaj ile görüştü

15.11.2022
İlham Aliyev, Arnavutluk’ta mevkidaşı Bajram Begaj ile görüştü


Aliyev, Arnavutluk’un Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne verdiği desteğe dikkati çekti. Azerbaycanlı önder, “Ermenistan, BM kararlarını uygulamıyor” dedi. Görüşmede, enerji meselesi de gündemdeydi.

İlham Aliyev, Arnavutluk'ta mevkidaşı Bajram Begaj ile görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Arnavutluk’a ilk ziyaretini gerçekleştirmiş oldu.

Aliyev, Tiran’da mevkidaşı Bajram Begaj tarafınca resmi törenle karşılandı

Liderlerin görüşmesinin arkasından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Aliyev, Arnavutluk’a ziyaretinin siyasal diyaloğun oldukça iyi ufuklar ve oldukça iyi bir dinamiğe haiz bulunduğunu kanıtladığını söylemiş oldu.

Arnavutluk’a Karabağ teşekkürü

Bu bağlamda ortak talep ve çıkarların ortaya çıktığını ve birçok mevzuyu konuşmayı umduğunu belirten Aliyev, “Internasyonal kurumlardaki başarıya ulaşmış iş birliğimiz bağlarımızı, ilişkilerimizi güçlendiriyor.” dedi.

Begaj’a hitaben “Siz, Arnavutluk’un Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini ifade ettiniz.” diyen Aliyev, “Bu destek devamlı karşılıklı olmuştur. Biz, gerek işgal döneminde gerekse de İkinci Karabağ Savaşı döneminde bu desteği oldukça takdir ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İkinci Karabağ Savaşı’nın sonucu olarak ata topraklarının kurtarıldığına ve internasyonal hukuk normlarının tekrardan tesis edildiğine dikkati çeken Aliyev, BM kararlarının uygulanmadığını belirtti.

“Ermenistan, bu kararların uygulanmasına hiçbir ilgi göstermedi”

Aliyev, “Ermenistan, bu kararların uygulanmasına hiçbir ilgi göstermedi. Hatta onlara göz yumdu ve internasyonal cemiyet buna göz yumdu.” dedi.

Görüşmede doğalgaz alanındaki iş birliğinden hem kazanımlar hem de gelecekte yapılacak çalışmalardan söz ettiklerini aktaran Aliyev, “Gaz tedarikine erişince, Arnavutluk ve Azerbaycan, TAP (Trans Adriyatik Boru Hattı) projesinin üyesidirler.

“Azerbaycan’ın doğalgazı Avrupa’nın enerji güvenliğine katkıda bulunuyor”

Ülkelerimiz, Cenup Gaz Koridoru’nun uygulanmasında da oldukça başarıya ulaşmış bir iş birliği gerçekleştirmiş oldu. Şu anda Azerbaycan’ın doğalgazı Avrupa’nın enerji güvenliğine katkıda bulunuyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

İlham Aliyev, Arnavutluk ta mevkidaşı Bajram Begaj ile görüştü #1

Begaj: Arnavutluk, devamlı Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün destekçisi oldu

Begaj da görüşmede, ortak çıkar alanlarını ve iş birliğini derinleştirmenin somut yollarını belirleme ihtiyacına odaklandıklarını aktardı.

Arnavutluk’un devamlı Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün destekçisi ve BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasından yana bulunduğunu vurgulayan Begaj, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Büyükelçilik açılması teklifi

“Gelecek yıl, Arnavutluk ile Azerbaycan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümü. Bu bizlere, 2023 yılına, iş birliğimizin yoğunlaştırılması ve yeni gelişmelerin meydana gelmesi ihtiyaç duyulan yıl olarak bakma imkanı sağlıyor.

Öte taraftan, Azerbaycan tarafının ülkemize büyükelçilik açması teklifi üstünde durduk. Bu öneriyi memnuniyetle karşılıyor, iş birliğin güçlendirilmesi için bir işaret ve iki dost ülke arasındaki iş birliği ritminin hızlandırılması için bir gerekseme olarak değerlendiriyoruz.”

İlham Aliyev, Arnavutluk ta mevkidaşı Bajram Begaj ile görüştü #2

Enerji meselesi

Arnavutluk’un bilhassa enerji, altyapı, gezim, ziraat ve üretim şeklinde yaşamsal sektörlerde iş birliği hedeflediğini, enerji altyapısı ve gazın her ülke için daha mühim hale geldiğini belirten Begaj, “Adriyatik-İyon Gaz Boru Hattı (IAP), TAP vesilesiyle Arnavutluk’u Karadağ, Hırvatistan ve Bosna Hersek ile bağlayarak, ülkemizi bölgesel ve Avrupa düzeyinde jeostratejik öneme haiz bölgesel gaz dağıtıcısı ve çeşitlendiricisi konumuna getiriyor.

Ülkelerimiz arasındaki TAP şeklinde büyük bir projedeki iş birliği başarılıydı. Azerbaycan’ın bu alandaki tecrübesi ve yatırımlarından öğreneceğimiz ve deneyim edeceğimiz oldukça şey var. TAP bünyesindeki transit ülke olan Arnavutluk, gaz iletiminden faydalanan bir ülke konumuna gelmeyi hedefliyor.” şeklinde konuştu.

Aliyev’in Arnavutluk temasları

AA’nın haberine bakılırsa, Begaj, mevkidaşı Aliyev’e Arnavutluk’un dış politikasının Cenup Kafkasya bölgesinde uzun vadeli barışı; AB, BM, AGİT şeklinde kabul görmüş internasyonal aktörlerin arabuluculuğuyla, dış ilişkiler ve diyalog kanalıyla anlaşmazlıkların çözülmesini desteklediğini aktardığını sözlerine ekledi.

Aliyev, temasları kapsamında Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile de bir araya gelecek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler