İlk Türk kadın hükümdar ‘Tomris Hatun’ Türkiye’de!

M.Ö yıllarda yaşayan ve iki büyük krallıkla savaşan tarihe geçmeyi başaran ilk Türk hükümdar kadını Tomris Hatun’un hayatı film oldu. Filmi …

02.09.2021
İlk Türk kadın hükümdar ‘Tomris Hatun’ Türkiye’de!

M.Ö yıllarda yaşayan ve iki büyük krallıkla savaşan tarihe geçmeyi başaran ilk Türk hükümdar kadını Tomris Hatun’un hayatı film oldu. Filmi Kazaklar çekti. Kazakistan yapımı film olan “Tomris” Nisan ayında Türkiye’de vizyona girecek. Filmin Türkçe alt yazı fragmanı yayınlandı. Film 3 Eylül’de sinemalarda yer alacak.

Saka Türklerinin hükümdarı Tomris Hatun’un hayatını anlatan Kazakistan yapımı filmin fragmanı yayımlandı. M.Ö. 6. yüzyılda yaşayan Türk tarihinin en büyük kadın savaşçısı İskit Türklerinin Başbuğu Tomris Hatun’un hayatı ve mücadeleleri anlatan filmin çekimleri 2017 yılında başlanmıştı. Tarihe ilk Türk kadın hükümdarı olarak adını yazan Tomris Altın Küre Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde yarışma listesine girmeyi başardı. Filmin yönetmenliğini Akan Sataev yaptı. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in talebiyle çekildi. Film 10 Nisan’da gösterime girecek. Türkiye’de ise 31 Ağustos’ta gösterimi yapılan film 3 Eylül’den itibaren sinema severlerle buluşacak. 

TOMRİS HATUNU OYNAYAN ALMİRA TURSIN KİMDİR?

Baş kahraman olan Tomris’i canlandıran Almira Tursın’ın asıl mesleği psikologtur. 15 bin başvuru arasından seçilen Tursın’ın sert bakışları eski Türk kadınlarını andırdığından Tomris’i oynamaya laik görüldü. Hiç oyunculuk deneyimi olmamasına rağmen başarılı bir iş çıkardı. 

FİLMİN KONUSU;

 M.Ö 6. yılında kocasının vefatı üzerine tahta geçmek zorunda kalan Tomris Hatun, askeri dehası, kıvrak zekası, taktiksel ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka İmparatorluğu’nu yeniden Orta Asya’nın hakimi yapmayı hedefler. Ordusuna komutanlık ettiği savaşta, güçlü devletlerden biri olan Pers İmparatorluğu’nu yenerek Türk ve dünya tarihine adını yazdırmayı başarır.

TOMRİS FİLMİNİN FRAGMANI;

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.