İmamoğlu’ndan su zammı tartışmalarıyla ilgili izahat: İSKİ maliyeti altında su temini yapması imkansız

19.02.2022
İmamoğlu’ndan su zammı tartışmalarıyla ilgili izahat: İSKİ maliyeti altında su temini yapması imkansız


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın su faturalarında indirim yapılmasına yönelik sözlerine İSKİ Genel Müdürlüğü’nde bugün düzenlenen basın toplantısında cevap verdi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ BİZE KDV ÜZERİNDEN MESAJ VERİYOR”

İmamoğlu, “Cumhurbaşkanımız bizlere KDV üstünden ileti veriyor. Ben oldukca üzüntü duyuyorum. Cumhurbaşkanımız ‘İstanbul sevdam’ diyorsanız İstanbul’a bu şekilde sevda olmaz. Bizim belediyeler, sizin belediyeler. Bu şekilde bir kavram aslına bakarsan olmaz” dedi.

Bu hafta içi düzenlenen İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) Genel Kurulu’nda çoğunlukta bulunan AK Parti-MHP grubunun oylarıyla su faturalarına zam yapılmaması sonucu alınmıştı.

“İBB’YE KARŞI ÇOK KÖTÜ BİR OYUN OYNANIYOR”

İmamoğlu ise düzenlemiş olduğu basın toplantısında son bir yılda İSKİ’nin maliyetlerinin yüzde 120 arttığını vurgulayarak, “İBB’ye karşı oldukca fena bir oyun oynanıyor. İSKİ yönetmeliğe gore maliyeti altında su temini yapması imkansız” dedi.

İmamoğlu, “İSKİ’yi organize kötülükle batırmaya çalışan arkadaşlara bir haberim var. Yaptığınız suçtur. Sizin öfkeniz yüzünden milyarlarca lira zarara girecek olan İSKİ’dir. Güvenli olun oldukca kısa sürede bu zarar, bizim teklifimize ret oyu veren her üyeden rücu edilecek. Mahkemelerde İstanbul’a verdiğiniz zararın faturasını görmüş olacaksınız” diye konuştu.

İBB Başkanı, Kasım’da meydana getirilen 10 milyar 300 milyonluk bütçenin, bugün 14 milyar 900 milyona çıktığını ve bu bütçe üstünden su tarifesi belirleme teklifinde bulunduklarını aktardı.

ERDOĞAN’DAN İNDİRİM ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün partisinin bir toplantısında oldukca sayıda AK Partili belediyenin suda minimum yüzde 7 oranında indirim yapacağını belirterek İmamoğlu’nu seçim vaatlerini unutmakla suçladı.

Erdoğan şunları söylemiş oldu:

“Sen seçim öncesi, seçim döneminde söz verdiklerini koltuğa oturunca unutanlardan oldun. Yüzde 125’in üstünde bir zam talebini İstanbul’da Meclis’e getirdin ve Meclis’te de arkadaşlarımız bu talebine ‘Evet’ demediler.”

Erdoğan ek olarak Kocaeli, Sakarya belediyelerinin yapmış olduğu şeklinde öteki AK Parti belediyelerinin de su faturalarında minimum yüzde 7 indirim yapacağını aktardı.

Recep Tayyip Erdoğan

İSKİ’NİN ZAM TEKLİFİ REDDEDİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) su fiyatlarına kademeli olarak öngördüğü zam teklifi, çarşamba günkü görüşmede oy çokluğuyla reddedilmişti.

Teklifte halihazırda 5,56 lira olan 1 metreküp suyun tutarı, konutta 10 metreküpe kadar 6,40, 11-20 metreküpe 9,40, 21 ve üstüne ise 10 TL olarak önerildi.

İşyerlerinde ise 15 metreküpe kadar 15 lira, 16-30 metreküp arasına 16,50 lira, 31 ve üstünde ise 17,90 lira olarak önerildi.

İSKİ’nin teklifine karşı Cumhur İttifakı’nın teklifinde ise kullanılan suyun içinde atık suyu da bulundurarak konutlarda 15 metreküpe kadar 7,99, 16-30 metreküp arası 12,10 lira, 31 metreküp ve üstüne 13 lira öngören bir öneride bulunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, İBB’nin yüzde 90 ile yüzde 175 içinde zam yapmak suretiyle bir teklif ile kurula geldiğini, Cumhur İttifakı’nın ise yüzde 43 ile yüzde 55 içinde bir zamla revize edilmesi talebinde bulunduğunu söylemiş oldu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Açıklamaları nedeniyle partinin Facebook sayfası kapatıldıAçıklamaları sebebiyle partinin Feysbuk sayfası kapatıldı
Rusya, dünyaya gözdağı veriyor!Rusya, dünyaya gözdağı veriyor!
Canlı yayına damga vuran an! Canlı yayına damga vuran an!YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir