IMF’den Fed’e faizi artırmayın çağrısı

04.10.2022
IMF’den Fed’e faizi artırmayın çağrısı


BM’nin peşinden IMF de Fed’i politikalarında ihtiyatlı olmaya çağırdı. IMF Başkanı Georgieva, Fed’in bu ekonomik süreçte devasa yükseklikte bir sorumluluğu bulunduğunu altını çizdi.

Koronavirüs pandemisi ve peşinden Rusya-Ukrayna içinde süregelen harp sonrası tüm dünyada ekonomik resesyon yaşanmaya devam ediyor.

Ülkeler bu resesyonu şahin adında olan sıkı para politikalarıyla aşmaya çalışırken neredeyse tüm ülkeler faiz artırımına gitmeye devam ediyor.

Türkiye, tüm bu ülkelerin faiz artırımına yönelik ekonomik politikalarına karşın endüstri ve ihracatın çarklarının dönmesi için faizi indirmeye devam ediyor.

Türkiye’nin adımları öteki ülkeleri de harekete geçirdi

Türkiye’nin bu adımları başta vatanımızda karşıcılık tarafınca eleştirlirken, Türkiye’nin yapmış olduğu politikanın benzer adımları öteki ülkelerde de atılmaya başlıyor.

BM faiz uyarısı yapmış oldu

İlk olarak Birleşmiş Milletler Tecim ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD); ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) şeklinde gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının faizleri artırmaya devam etmesinin, küresel ekonomiyi resesyona ve peşinden uzun soluklu durgunluğa itme riski taşıdığını bildirdi.

BM’nin faiz açıklamalarının peşinden mühim bir izahat da Internasyonal Para Fonu (IMF)’den geldi.

IMF’den Fed’e faizi artırmayın çağrısı #1

IMF Başkanı uyardı

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Suudi Arabistan ziyareti esnasında verdiği röportajda, doğru maliye politikalarıyla küresel durgunluğun önlenebileceğini belirtti.

Hükümetlerin maliye politikalarının para politikası sıkılaşmasıyla tutarlı olması halinde küresel resesyonun önlenebileceğine dikkati çeken Georgieva, sadece gelecek yıl resesyona girecek ülkelerin olabileceğini bildirdi.

IMF’den Fed’e ihtiyatlı ol çağrısı

Georgieva, Fed’e politikalarında son aşama ihtiyatlı ve dünyanın geri kalanı üstündeki etkisine karşı dikkatli olma çağrısında bulunarak, Fed’in sorumluluğunundevasa yükseklikte bulunduğunu beyan etti.

IMF Başkanı Georgieva’nın Fed’e yönelik çağrısının, Birleşmiş Milletler’in (BM) merkez bankalarını faiz artışlarını durdurmaya çağırmasının peşinden gelmesi dikkat çekti.

BM’den merkez bankalarına faiz uyarısı: Kumar oynuyorsunuzIMF’den Fed’e faizi artırmayın çağrısı #2

IMF’den Fed’e faizi artırmayın çağrısı #3

IMF’den Fed’e faizi artırmayın çağrısı #4

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.