İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya liderlerinin telefon diplomasisi

22.08.2022
İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya liderlerinin telefon diplomasisi


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’daki nükleer tesislerin güvenliğini ve İran’ı görüştü.

İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya liderlerinin telefon diplomasisi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un, telefonda görüştükleri ve çeşitli internasyonal mevzuları ele aldıkları aktarıldı.

Ukrayna’ya destek sunar sürecek

İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafınca meydana getirilen açıklamada, Johnson, Macron, Biden ve Scholz’un Rusya’nın işgali karşısında Ukrayna’yı destekleme mevzusundaki kesin bağlılıklarının altını çizdikleri aktarıldı.

Ülkedeki nükleer tesislerin güvenliği ele alındı

İHA’nın haberine nazaran; Liderlerin Ukrayna’daki nükleer tesislerin güvenliğini ele aldıkları aktarılan açıklamada, liderlerin Zaporijya Nükleer Santrali’ne Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) ziyaret etmesine yönelik ilişkin son tartışmaları memnuniyetle karşıladıkları ifade edildi.

İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya liderlerinin telefon diplomasisi #1

İran ve Orta Doğu da görüşüldü

Beyaz Saray tarafınca liderlerin görüşmesine ilişkin meydana getirilen açıklamada ise, liderlerin 2015 İran nükleer anlaşmasını canlandırma çabalarını ele aldıkları aktarılarak, liderlerin İran’ın nükleer programı mevzusunda devam eden müzakereleri, Orta Doğu bölgesindeki ortaklara desteğin güçlendirilmesi ve İran’ın istikrarsızlaştırıcı bölgesel faaliyetlerini caydırmak ve kısıtlamak için ortak çabaları ele aldıkları ifade edildi. Beyaz Saray, liderlerin Orta Doğu mevzusunda yaptıkları görüşme mevzusunda daha çok detay vermedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.