İngiltere, kaya gazı çıkarma yasağını kaldırdı

23.09.2022
İngiltere, kaya gazı çıkarma yasağını kaldırdı


İngiliz hükümeti, kaya gazı çıkarılmasına yönelik yasağın kaldırıldığını deklare etti.

İngiltere, kaya gazı çıkarma yasağını kaldırdı

İngiliz hükümetinden meydana getirilen açıklamada, sismik sarsıntıları tetikleyebileceği yönündeki endişelerle 2019’da kaya gazı çıkarılması amacıyla meydana getirilen faaliyetlere getirilen yasağın kaldırıldığı ifade edildi.

İngiliz Parlamentosunda konuşan İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Jacob Rees-Mogg, Rusya’nın enerjiyi bir tabanca olarak kullandığını, bu bağlamda İngiltere’nin enerji güvenliğinin sağlanmasının en büyük öncelik bulunduğunu kaydetti.

“Potansiyel kaynakların çıkarılmasına dair yasakları kaldırdık”

AA’nın haberine gore; Rees-Mogg, İngiltere’nin 2040 senesinde net enerji ihracatçısı konumuna gelmesi için tüm yollarının keşfedilmesinin icap ettiğini belirterek, “Mahalli potansiyel gaz kaynaklarının çıkarılmasına ilişkin mevcud yasakları kaldırdık.” dedi.

Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng de İngiltere’nin mahalli naturel gaz üretiminin, internasyonal standartlara gore belirlenen tutarları düşürmesinin beklenmediğini söylemiş oldu.

İngiltere, kaya gazı çıkarma yasağını kaldırdı #1

“Üreticiler, gazı piyasa fiyatının altında satmayacak”

Kwarteng, “İngiliz üreticiler, gazı yerli tüketicilere piyasa fiyatlarının altında satmayacaktır, bu üreticiler yardım kuruluşu değil.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

İngiltere’de muhalefette bulunan İşçi Partisinin Gölge İklim Bakanı Ed Miliband ise ülkede kaya gazı çıkarma faaliyetlerinin yapılmasının “tehlikeli bir düşlem” bulunduğunu belirterek, kaya gazının çıkarılmasının maliyetinin yenilenebilir enerji kaynaklarına kıyasla daha yüksek bulunduğunu savundu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.