İngiltere ve Fransa’da aşırı sıcak hava uyarısı

17.06.2022
İngiltere ve Fransa’da aşırı sıcak hava uyarısıİngiltere’de başkent Londra dahil ülkenin güneydoğu ve doğusu, sıcak hava dalgası altında kalırken, Fransa’da da aşırı sıcak havalar sebebiyle ikazlar yapılmış oldu.

İngiltere’de çarşambadan beri tesirini gösteren hava sıcaklığının yarın 35 dereceyi bulması beklenirken, sıcak hava tesirini pazar yağacak yağmurla kaybedecek.

“İberya’dan daha sıcak havalar geliyor”

Meteoroloji Ofisi Sözcüsü Grahame Madge, “Cenup İngiltere’de açık sema ve oldukça kuru zemin koşullarımız var. Ek olarak, büyük sıcaklıkların görüldüğü Avrupa’nın güneyinden bilhassa de İberya’dan daha sıcak havalar geliyor. Bu da cuma göreceğimiz türde bir artışa yol açıyor.” dedi.

İngiltere ve Fransa da aşırı sıcak hava uyarısı #1

İngilizler, pazar günü yağmurla serinlemeyi bekliyor

AA’nın haberine bakılırsa; birkaç gün daha sıcaklıkların görüleceğini kaydeden Madge, “Şu anda, bazı belirsizlikler olsa da hava sıcaklıklarının cuma zirveye çıkacağını ve peşinden cumartesi büyük seviyede daha serin bigün içinde olacağımızı düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

İngiltere ve Fransa da aşırı sıcak hava uyarısı #2

1976’dan beri en yüksek sıcaklıklar

Öte taraftan İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansından Dr. Agostinho Sousa da seyahatlerde kişilerin yanlarında su bulundurmaları, gölgede yürümeleri, güneş kremi sürmeleri ve gün içinde spor yapmamaları tavsiyesinde bulunmuş oldu.

İngiltere ve Fransa da aşırı sıcak hava uyarısı #3

İngiltere’de en yüksek hava sıcaklığı 35 santigrat aşama ile Haziran 1976’da kaydedilmişti.

İngiltere ve Fransa da aşırı sıcak hava uyarısı #4

Fransa’da da aşırı sıcaklara karşı kırmızı alarm

Fransa’da Canicule olarak adlandırılan kavurucu yaz sıcakları sebebiyle 12 bölgede kırmızı alarm durumuna geçilmiş olduğu bildirildi.

Fransız Meteoroloji İdaresinden meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Tarn, Haute-Garonne, Gers, Tarn-et-Garonne, Lot-et-Garonne, Landes, Gironde, Charente, Charente-Maritime, Deux-Sevres, Vienne ve Vendee bölgelerinde yüksek ısı dalgası planlanıyor.

İngiltere ve Fransa da aşırı sıcak hava uyarısı #5

Hafta sonuna kadar süreceği anlatılan aşırı ısı sebebiyle Fransız vatandaşlarına dikkatli olmaları ve güneşte kalmaktan sakınmaları çağrısı meydana getirilen açıklamada, cuma günü ise Fransa tarihinin en yüksek yaz sıcaklığının görülebileceği uyarısında bulunulmuş oldu.

İngiltere ve Fransa da aşırı sıcak hava uyarısı #6

Başbakan’dan “dikkatli olun” uyarısı

Fransa basını da bazı bölgelerde sıcaklıkların 40 derecenin üzerine çıkacağını yazdı.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne da Twitter’dan vatandaşlara dikkatli olmaları, serin yerlerde kalmaları, acil durumlarda 15 numaralı hattı aramaları tavsiyesinde bulunmuş oldu.

İngiltere ve Fransa da aşırı sıcak hava uyarısı #7

Kuraklık ve orman yangını korkusu

Kısa sürede, 23 bölgede turuncu alarm verilmiş, yüksek ısı beklenen yerlerdeki kamuya ilişik havuzların gece açık kalma saatleri uzatılmıştı.
Aşırı sıcakların besin ve tedarik sıkıntısı yaşanmış olan ülkede kuraklığı tetikleyerek krize ve orman yangınlarına sebep olacağından kaygı ediliyor.

İngiltere ve Fransa da aşırı sıcak hava uyarısı #8

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.