İngiltere’de araştırıldı: Havada mikroplastikler var

17.04.2022
İngiltere’de araştırıldı: Havada mikroplastikler varMeydana getirilen bir araştırma, insanların akciğer dokularında minik plastik parçacıklarının bulunduğunu ortaya koydu. Prof. Dr. Yıldızeli, solunum ile vücuda giren bu maddelerin, kansere yol açtığını söylemiş oldu.


İngiltere’de araştırıldı: Havada mikroplastikler var

Günlük hayatta çoğunlukla kullanılan plastikler, yaşamın her alanında izler bırakıyor…

İngiltere’de meydana getirilen araştırma, yaşayan insanlardan alınan akciğer dokularında minik plastik parçacıkları (mikroplastik) tespit edildiğini ortaya koydu.

Mikroplastiklerin günlük yaşamın her yerinde görüldüğünü belirten Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli, mevzuya ilişkin bilgiler verdi.

DHA’nın haberine bakılırsa; Prof. Dr. Yıldızeli, şu ifadeleri kullandı:

“Mikroplastik isminde olan polipropilenler günlük hayatımızda her yerde karşılaştığımız plastik maddelerdir. Yiyecek yediğimiz plastik kaplardan tutun, kullandığımız otomobilde ve jelatinlerde de görebiliriz. Dolayısıyla günlük hayatımızda bu maddelere oldukça fazla maruz kalmaktayız.

“Astım, akciğer hastalığı şeklinde hastaları tetiklediğini görüyoruz”

Hava kirliliğinin yoğun olduğu büyük şehirlerde de görülüyor. Esasen 20 yıl ilkin ortaya çıkan bazı çalışmalarda akciğer kanseri sebebiyle ameliyat olmuş hastaların akciğer dokularında bu mikroplastik isminde olan yabancı maddeleri görmüştük. Bu maddeler bedenimize solunum yöntemiyle girdiğinde yaygın derecede tepki yapmaktadır. Buna bağlı olarak akciğerde kansere kadar neden olabilen çeşitli hastalıklar görmekteyiz. Astım, akciğer hastalığı şeklinde hastaları tetiklediğini görüyoruz.

İngiltere’de araştırıldı: Havada mikroplastikler var  #1

“Mikroplastikler sigara içenler şeklinde riskli gruptakilerde kanser, astım şeklinde hastalıklara niçin olur”

Bilhassa meslek hastalıklarında bu durumu görüyoruz. Hastalarımızda, nefes darlığı, egzersiz kapasitelerinde düşme ve öksürük görülüyor. Bu çalışmayla beraber meslek hastalığı olmayan bizim şeklinde düzgüsel insanlarda da plastik maddelerin akciğerimize geldiğini gördük. Normalde bir şeyi soluduğumuz zaman bunun akciğerlerimize kaçması ve aşağılara gitmesi mümkün. Sadece bizim daha aşağıda küçük dediğimiz damarsal düzeydeki yapılarımızda bile mikroplastikler görülebiliyor. Vücut bunu parçalayamadığı için bu kansere kadar neden olur. Mikroplastikler sigara içenler şeklinde riskli gruptakilerde kanser, astım şeklinde hastalıklara niçin olur.”

İngiltere’de araştırıldı: Havada mikroplastikler var  #2

“Mikroplastik doğada bozulmaz, senelerce bozulmadan kalır”

Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk ise mikroplastiklere karşı alınması ihtiyaç duyulan önlemleri şu ifadeler ile deklare etti:

“Mikroplastik, 5 mikrometreden daha minik partiküldür ve gözle görülmez. Mikroplastik doğada bozulmaz, senelerce bozulmadan kalır. Türkiye’de ortalama 350 noktada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca hava kalitesi ve partikül maddeler izlenmektedir. Partikül maddelerin 10 mikrometre boyutundaki maddeleri izlenirken, artık 2,5 mikrometredeki tüm boyutlarda izlenmeye alınmalı. 2,5 mikrometredeki boyutu incelemeye aldığınız süre kirleticileri tespit edebilirsiniz. Türkiye’de 350 noktada kirleticileri ölçen ve kirleticileri içindeki partikül maddeleri tespit ederseniz Londra’ya benzer şekilde havadaki mikroplastikleri tespit edilebilir, alınması ihtiyaç duyulan önlemler de alınır.

İngiltere’de araştırıldı: Havada mikroplastikler var  #3

“Plastik üretim tesislerinde ileri aşama havalandırma, filtreleme yapılmalı”

Tüm plastik üretim tesislerinde ileri aşama havalandırma, filtreleme yapılmalı. Orada çalışan insanların mikroplastiklere maruz kalması oldukça yüksek orandadır. Arıtma yapılmazsa, bizim de bir çok plastik üreten şehirlerimizde, soluduğumuz havada, mikroplastik olma durumu ciddi şekilde söz mevzusudur.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler