İngiltere’de besin tutarları artmaya devam ediyor

29.04.2022
İngiltere’de besin tutarları artmaya devam ediyorİngiltere’de tedarik zinciri sorunlarının enflasyonu tetiklemeye devam etmesinden kaynaklı besin tutarları nisan ayında yüzde 5,9 arttı.


İngiltere'de gıda fiyatları artmaya devam ediyor

İngiltere’de yaşanmış olan ekonomik zorluklar, Ukrayna’da yaşanmış olan savaşın tesirleri ile birleşti ve besin fiyatlarının bu senenin nisan ayında geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 5,9 artış göstermesi ile sonuçlandı. Bu artış 2011 yılının aralık ayından bu yana görülen en yüksek artış olarak kayıtlara geçti.

Araştırma şirketi Kantar’ın açıklamasında İngiltere’de besin fiyatlarının bu yıl içinde de artışını sürdürmesinin beklendiği dile geldi.

Bir ailenin besin harcanması senelik 271 sterlin artabilir

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Kantar Perakende ve Tüketici Araştırmaları Başkanı Fraser McKevitt, bu artışın fazlaca büyük bir kısmının temel besin ürünlerinde kaynaklandığını belirterek, “Averaj bir ailenin besin harcamalarının senelik 271 sterlin seviyesinde artış kaydetmesini bekliyoruz.” dedi.

İngiltere de gıda fiyatları artmaya devam ediyor #1

Piyasayı rahatlatmak çin süpermarketler tutarları sabitledi

İngiltere’de artan besin tutarları karşısında, ülkenin önde gelen süpermarketleri de bazı temel besin ürünlerinde fiyatlarını ya düşürerek ya da yıl sonuna kadar sabitleyerek talebi canlı tutmaya çalışıyor.

İngiliz perakende zinciri Morissons, ortalama 500 temel besin ürününde fiyatlarını averaj yüzde 13 azaltacağını, Asda ise bazı ürünlerde fiyatların yıl sonuna kadar sabitleneceğini duyurdu.

Marketlerde ayçiçeği yağında ürün sınırlandırması yaşandı

Ülkede geçen hafta, önde gelen süpermarket zincirleri Ukrayna’da gelen ayçiçek yağının azalması sebebiyle müşterilerin satın alabilecekleri ürün sayısını sınırlamıştı.

Perakende zincirlerinden Tesco alan kişi başına 3, Waitrose ve Morrisons ise alan kişi başlangıcında 2 şişe ayçiçek yağının satın alınabileceğini duyurmuştu.

İngiltere de gıda fiyatları artmaya devam ediyor #2

Yılbaşından bu yana ayçiçek yüzde 10 zamlandı

İngiltere’de bu senenin ocak ayından bu yana 1 litrelik ayçiçek yağının fiyatı yüzde 10’un üstünde artış kaydederek 1,26 sterline, 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı ise yüzde 6’nın üstünde artarak 3,10 sterline terfi etti.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), “İngiltere’de artan yaşam maliyetinin bireyler üstündeki tesiri” başlıklı geçen senenin kasım, bu senenin mart ayları arasındaki süreci kapsayan ve 3 bin kişiyle meydana getirilen anketin neticelerini açıklanmıştı.

Açıklamada, ankete katılanların yüzde 87’sinin mart ayında yaşam pahalılığının artış kaydettiğini düşündüğü, bu oranın geçen yıl kasım ayında ise yüzde 62 seviyesinde olduğu bildirilmişti.

Enflasyon son 30 senenin en yüksek seviyesinde

AA’nın haberine nazaran, İngiltere’de mart ayı itibarıyla senelik bazda yüzde 7 artış kaydeden enflasyon, son 30 senenin en yüksek seviyesine çıkmış durumda.

İngiltere de gıda fiyatları artmaya devam ediyor #3

Enerji fiyatındaki artış enflasyonu daha fazlaca yükseltecek

Uzmanlara nazaran ülkede enerji faturalarındaki üst limitin 1 Nisan’da artırılması sebebiyle gelecek dönemde enflasyonun daha da artması planlanıyor.
İngiliz enerji denetim kuruluşu Ofgem tarafınca 6 aylık aralıklarla meydana getirilen değerlendirmenin sonucunda, enerji şirketlerinin tüketicilerin faturalarına yansıtabileceği üst fiyat limitinin senelik toplam 1.277 sterlinden yüzde 54’lük artışla 1.971 sterline yükseltilmesi yönünde verdiği karar, 1 Nisan itibarıyla uygulamaya girmişti.

Enerji analistleri, artan enerji maliyetlerinin yansıtılmasıyla tüketicilerin senelik faturalarında uygulanabilecek üst limitin, bu senenin ekim ayında bir kez daha artırılarak senelik toplam 2 bin 600 sterline kadar yükseltilebileceğini bildiriyor.

Belediye vergileri artırıldı

Ülkede, averaj bir maliyetle değerlendirmesi meydana getirilen konutlarda kiracıların her ay ödeme zorunda olduğu belediye vergilerinde ise ülkenin değişik bölgelerine minimum yüzde 2,4 ile 3,7 içinde artış yapılmış oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.