İngiltere’de zam protestosu

03.04.2022
İngiltere’de zam protestosuİngiltere’de 1 Nisan’dan itibaren evlere yansıyacak elektrik ve doğalgaz faturalarında senelik 700 sterline varan zamlar sonrası protesto gösterileri düzenlendi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da, Başbakanlık konutunun önünde toplanan yüzlerce şahıs, ülkede son aylarda üstün dereceli şekilde artan tutarları protesto etti.

Başbakanlık konutunun bulunmuş olduğu Downing Caddesi önünde İngiliz polisinin güvenlik önlemleri altında öğlen saatlerinde toplanan protestocular, iktidardaki Tutucu Partiyi hedef alan dövizler taşıdı.

ZAM YAĞMURU PEŞ PEŞE GELDİ

İngiltere’de enerji şirketlerinin 1 Nisan itibarıyla hane halkı tüketicilerinin enerji faturalarına uygulayabileceği üst limit yüzde 54 artırılırken, su faturalarına senelik yüzde 1,7, toplumsal konut kiralarına senelik yüzde 4,1 zam yapılmış oldu.

60 yaşındaki adını vermek istemeyen İngiliz protestocu bir bayan, “Ailelerin karınları aç şekilde güne başladıklarını görüyorum. 2022 yılındayız ve bunlar olmamalı. Yaşadığım yerde dün elektrik kesintileri uygulandı. Bu, 1970’li yıllara geri dönmüşüz benzer biçimde bir şey. Daha çok harcıyor, karşılığında fazlaca daha azını alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HER ŞEYİN FİYATI GİDEREK ARTIYOR”

Protestoculardan 28 yaşındaki Stephanie Nelson ise “Kiram, elektrik faturam, besin giderlerim, her şeyin fiyatı giderek artırıyor.” dedi.

Kişisel anlamda fiyat artışlarının yaşamının her alanında hissettiğini belirten Nelson, “Her gün daha ucuz hayata devam etmenin bir yolunu bulmaya çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

İngiltere de zam protestosu  #1

694 STERLİNLİK ARTIŞ

İngiliz enerji denetim kuruluşu Ofgem tarafınca 6 aylık aralıklarla meydana getirilen değerlendirmenin sonucunda, enerji şirketlerinin tüketicilerin faturalarına yansıtabileceği üst fiyat limitinin senelik toplam 1277 sterlinden 1971 sterline yükseltilmesi yönünde verdiği karar, dün itibarıyla uygulamaya girdi.

Enerji şirketlerinin 1 Nisan itibarıyla hane halkı tüketicilerinin enerji faturalarına uygulayabileceği üst limit yüzde 54 artırıldı. Böylece ülke çapında 18 milyon hane halkının faturalarına dün itibarıyla senelik toplam 694 sterlin eklenmiş oldu.

İngiltere de zam protestosu  #2

2 BİN 600 STERLİNE KADAR YÜKSELTİLEBİLİR

Ülkede enerji analistleri, artan enerji maliyetlerinin yansıtılmasıyla tüketicilerin senelik faturalarında uygulanabilecek üst limitin, bu senenin ekim ayında bir kez daha artırılarak senelik toplam 2 bin 600 sterline kadar yükseltilebileceğini bildirdi.

Ülkede, averaj bir maliyetle değerlendirmesi meydana getirilen konutlarda kiracıların her ay ödeme zorunda olduğu belediye vergilerinde ise ülkenin değişik bölgelerine minimum yüzde 2,4 ile 3,7 içinde artış yapılmış oldu.

İngiltere de zam protestosu  #3

YILLIK ARAÇ VERGİSİ DE ARTTI

Son artışlarla başkent Londra’da senelik averaj belediye vergisi toplam 1966 seviyesine yükselirken, Shire bölgesinde senelik toplam 2 bin 41 sterline ulaştı.

Birleşik Krallık’ın parçaları olan İngiltere ve Galler bölgesinde su faturaları averaj yüzde 1,7 artırılarak senelik toplam 418 sterline yükseltildi.

Ülkede araçların yakıt ve karbon emisyonu oranlarına gore belirlenen senelik vasıta vergisi de “E bandında” değerlendirilen averaj bir vasıta için senelik 155 sterlinden 165 sterline çıktı.

Toplumsal konut kira ve hizmet giderleri ise yüzde 4,1 artırılarak yıllıkta 202 sterline yükseltildi.

İngiltere de zam protestosu  #4

2 BİN 200 GIDA BANKASI BULUNUYOR

Öte taraftan İngiliz yardım kuruluşu The Trussell Trust verilerine gore, ülkede hayatta kalmak için 2011’de belli bir kuruluşa bağlı besin bankalarına yardım için başvuranların sayısı toplam 67 bin iken 2021’de 2,5 milyona çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yardım kuruluşu, direkt kendi çatısı altında ülke çapında toplam 1300 besin bankasıyla hizmet veriyor. İngiliz Avam Kamarası’nın verilerine gore, Şubat 2021 itibarıyla değişik yardım kuruluşlarına bağlı toplam 2 bin 200 besin bankası bulunuyor.

Bu senenin şubat ayında enflasyon, enerji ve besin fiyatlarındaki artışın etkisiyle senelik bazda yüzde 6,2 ile son 30 senenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülkede, şubatta naturel gaz fiyatı geçen senenin aynı dönemine gore yüzde 30, elektrik fiyatı ise ortalama yüzde 20 artış kaydetti.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.