İngiltere’den Ukrayna’ya 375 milyon dolarlık yeni yardım paketi

03.05.2022
İngiltere’den Ukrayna’ya 375 milyon dolarlık yeni yardım paketiİngiltere, Ukrayna’ya elektronik harp ekipmanı ve füzesavar radar sistemi de dahil olmak suretiyle 300 milyon sterlin (375 milyon dolar) ek askeri yardım sağlayacağını deklare etti.

24 Şubat’ta başlamış olan Rusya ve Ukrayna arasındaki harp devam ediyor.

Rusya’ya karşı Ukrayna’yı destekleyen Avrupa ülkeleri ve ABD, savaşın başından bu yana Ukrayna’ya yönelik yardımlarını sürdürüyor.

İngiltere daha ilkin Ukrayna’ya 200 milyon sterlin (250 milyon dolar) yardım sağlamıştı.

İngiltere’den Ukrayna’ya bir yardım daha

Bugün Ukrayna Parlamentosuna hitap eden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna’ya yeni bir yardım paketini deklare etti.

Johnson, “Şimdi de tanklar ve zırhlı araçlar dahil binlerce çeşit tabanca gönderiyoruz. Gelecek haftalarda size Brimstone gemisavar füzeleri ve Stormer uçaksavar sistemleri yollayacağız. Sivilleri hücum altındaki bölgelerden tahliye etmek ve yetkilileri korumak için zırhlı araçlar sağlıyoruz.” bilgisini verdi.

İngiltere den Ukrayna ya 375 milyon dolarlık yeni yardım paketi #1

375 milyon dolarlık destek paketi

Johnson, 300 milyon sterlinlik (375 milyon dolar) yeni bir destek paketi açıklayarak, bunlara radarlar, ağır yük İHA’ları ve binlerce gece görüş aletinin dahil bulunduğunu da bildirdi.

Başbakan Johnson, ek olarak Ukrayna’ya finansman ve insani yardım sağlamaya devam edeceklerini altını çizdi.

İngiltere den Ukrayna ya 375 milyon dolarlık yeni yardım paketi #2

‘Radyoaktif tsunamiyle boğarız’ tehdidi

Öte taraftan geçtiğimiz günlerde Rusya devlet televizyonu Rossiya 1’de “füzelerin, Rusya’nın Kaliningrad bölgesinden gönderilmesi durumunda Berlin’e 106 saniyede, Paris’e 200 saniyede ve Londra’ya 202 saniyede ulaşabileceği” belirtilmişti.

Aynı tv kanalında İngiltere bir kez daha hedef alındı. Söz mevzusu ülke, “radyoaktif tsunami altında boğulmakla” tehdit edildi.

İngiltere den Ukrayna ya 375 milyon dolarlık yeni yardım paketi #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.