İnsanların Mars’a ne süre gideceği belli oldu! Sandığınızdan daha erken olabilir

08.05.2022
İnsanların Mars’a ne süre gideceği belli oldu! Sandığınızdan daha erken olabilir


Evrenin gizemleriyle ilgili araştırmalar her geçen gün daha da artış gösteriyor. Bu çalışmalarla birlikte insanların yakın bir zamanda Mars‘a ayak basacağı da tahmin ediliyor. Son haberlere bakılırsa dünyanın en önemli uzay şirketlerinden kabul edilen SpaceX‘in de bu mevzuda önemli bir role haiz olacağı iddia ediliyor.

SpaceX CEO’su Elon Musk, yapmış olduğu bir paylaşımla insanların 2029’da Mars’a ayak basacağını belirtmişti. Şimdi ise bu görevin ne süre yapılacağıyla ilgili bir açıklama yer ediniyor.

NASA bunu da başardı: Kara deliğin sesi kaydedildi!


NASA bunu da başardı: Kara deliğin sesi kaydedildi!

NASA bugün bir kez daha tarihe geçmeyi başardı. İşte Chandra X-ışını Gözlemevi tarafınca kayıt altına alınan kara deliğin sesi…

İnsanlar beş ya da altı yıl içinde Mars’a gidebilecek

SpaceX Başkanı ve Operasyon Direktörü Gwyne Shotwell, yapmış olduğu bir açıklamada astronotların muhtemelen 2020’lerinin sonundan ilkin Mars yüzeyine ulaşacağını söylemiş oldu. Ek olarak Shotwell açıklamasında, Mars yüzeyine büyük bir teslimat yapmaları gerektirme ettiğini söylemiş oldu.

Bu sayede de insanların gezegene gitmeyi daha fazlaca düşüneceklerini de beyan etti. İş insanı bu sözlerinin arkasından insanların beş ya da altı yıl içinde Mars’ı gidilebilecek bir yer olarak göreceklerini de belirtti. Şirket, bu iddialı vizyonu gerçeğe dönüştürmeyi hedefliyor. Bununla birlikte insanları ve yükleri Ay’ın ya da Mars’ın ötesine götürmek için ‘Starship‘ adlı devasa, tekrardan kullanılabilir bir uzay aracı geliştiriyor.

https://shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/05/Insanlarin-Marsa-ne-zaman-gidecegi-belli-oldu-Sandiginizdan-daha-erken-olabilir-1.jpg

Yakın gelecekte ilk yörünge testinin yapılması planlanan bu araç, bir dönüm noktası olma potansiyeli de taşıyor. 2025 senesinde Ay’a insan göndermeyi planlayan NASA, görevini Ay’dan Mars’a gerçekleşecek bir vazife olarak görüyor. NASA uzmanları ise görevin 2040’lı yıllarda gerçekleşeceğini düşünüyor. Bu da Shotwell’in tahmininden on yıl sonrası oluyor.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.