Instagram, abonelik hususi durumunu kullanıma açtı

20.01.2022
Instagram, abonelik hususi durumunu kullanıma açtı


Instagram, aylardır geleceği konuşulan abonelik hususi durumunu resmen kullanıma açtı. Kasım ayında Instagram’ın App Store’daki sayfasında “Subscriptions” (Abonelikler) adıyla listelenen özellik yardımıyla içerik üreticiler direkt canlı yayınlardan ve hikayelerden para kazanabiliyor.

Abonelikler, Instagram’ın Haziran 2021’de ortaya çıkan Exclusive Stories (Hususi Hikayeler) işlevinden değişik. Hususi Hikayeler ile içerik üretici yalnızca hikayelerini ücretli yapabiliyor. Yalnız abonelik yardımıyla ise canlı yayınlardan da para kazanmak mümkün.

Sevilen Snapchat özelliği Instagram’a geliyor!


Sevilen Snapchat özelliği Instagram’a geliyor!

Instagram için uzun süredir beklenen yenilik nihayet geldi. Platforma Avatar adında olan yeni özellik eklendi.

Instagram, abonelikleri ABD’de kullanıma açtı

Meta’ya bağlı toplumsal medya platformu, abonelik işlevini erken erişim programı kapsamında; @alanchikinchow, @sedona._, @alizakelly, @kelseylynncook, @elliottnorris, @jordanchiles, @jackjerry, @bunnymichael, @donalleniii ve @lonnieiiv olmak suretiyle ABD’de 10 içerik üreticinin erişimine açtı.

instagram abonelik

‘Abonelikler’ vesilesiyle içerik üreticiler, diledikleri kadar paylaşımı tutara organik olarak tutacak. Fiyatı ise üretici belirleyecek. Instagram bu aşamada 0.99 dolardan 99.99 dolara kadar sekiz değişik fiyat imkânı tanıyor. Yalnız bir oldukca içerik üreticinin ilk etapta 19.99, 49.99 yada 99.99 dolar şeklinde yüksek rakamlar yerine 1 – 4 dolar fiyatlandırma yapması ümit ediliyor.

İçerik üretici hesabındaki öne çıkanlar kısmına kaydettiği hikayeleri ve canlı yayınları abonelik kapsamına sokabilecek. Ek olarak gene abonelere hususi anketler ve soru-cevap oturumları şeklinde etkinlikler de yayınlayabilecek. Ek olarak Instagram, abonelere yorumlarda ve içerik üreticinin gelen kutusunda öne çıkmalarına destek olacak hususi bir rozet verecek.

Gelir oranı almayacak

Instagram, abonelikler için kendine özgü bir ödeme yöntemi geliştirmedi. Bir hesaba abone olmak isteyen kullanıcı, Android yada iOS‘taki yerleşik ödeme altyapısı ile para ödeyecek. Ek olarak Meta, içerik üreticilerin abonelik gelirlerinden hisse almayacağını duyurdu.

instagram abonelik

Instagram’ın Ürün Eş Başkanı Ashley Yuki mevzuyla ilgili açıklamasında ana hedeflerinin, içerik üreticilerin geçimini sağlamasına destek olmak bulunduğunu belirtti. Mümkün olan her yerde para kazanma modeli hayata geçirmeye çalıştıklarını belirten Ashley Yuki, minimum 2023’e kadar içerik üreticilerden gelir oranı almayacaklarını deklare etti.

Öte taraftan Meta CEO’su Mark Zuckerberg de yeni özelliği Feysbuk profilinden duyurdu. Zuckerberg, yaratıcı işler yaparak geçimini sağlamaya çalışan içerik üreticilere yarar sağlayacak yeni araçlar geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.