Instagram’a YouTube benzeri bir özellik geldi

12.03.2022
Instagram’a YouTube benzeri bir özellik geldi


YouTube ve Twitch’te alışık olduğumuz canlı izlenme moderatörü özelliği Instagram uygulamasına geldi. Toplumsal medya şirketi, yeni özelliği “İçerik üreticilerin Instagram canlı yayınlarına bir mod atayabilecekleri ve onlara belirli yetkiler verebilecekleri Canlı Yayınlanma Moderatörünü kullanıma sunuyoruz” sözleriyle duyurdu.

Günümüzde canlı izlenme yapmak için yalnız bir toplumsal medya hesabına haiz olmak yetiyor. Bir tek canlı yayınların bu kadar kolay yapılabilir olması, denetim sorununu da bununla birlikte getiriyor. Örneğin izlenme yüzbinlerce kişiyle dolduğunda tek bir kişinin tüm yorumları denetim etmesi olanaksız. Bu aşamada moderatörler devreye girecek.

Instagram, iki sevilen hizmetinin daha fişini çekti!


Instagram, iki sevilen hizmetinin daha fişini çekti!

Instagram, Threads ve IGTV’nin arkasından iki değişik sevilen hizmetini daha uygulama mağazalarından kaldırdı.

Instagram canlı izlenme moderatörleri ne işe yarar?

İçerik üreticiler, canlı izlenme esnasında yorum bölümündeki menü vesilesiyle istedikleri kullanıcıyı moderatör olarak atayabilecekler. En fazla kaç mod belirlenebileceği merak edilirken, Instagram bu mevzuda herhangi bir şey söylemedi.

instagram canlı yayın moderatör
Moderatörler istedikleri kişiyi yayından çıkarabilecek

Bir canlı yayına moderatör olarak atanan bir kişi, sakıncalı bulunduğunu düşündüğü yorumları “Report” özelliğiyle bildirebilecek. Buna ek olarak istediği izleyiciyi canlı yayından çıkarabilecek ve yorum yapmasını engelleyebilecek. İlgili kişi, yorum yapmasına izin verilmediği müddetçe canlı yayınlara herhangi bir ileti yazamayacak.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, canlı izlenme moderatörü özelliğiyle ilgili toplumsal medya hesabında açıklama yapmış oldu. Mosseri, “Canlı izlenme yapıyorsanız, yorumlarla uğraşmanın oldukça güç bulunduğunu biliyorsunuzdur. Yorumları sizin adınıza yönetmesi için birini moderatör olarak atayabileceğiniz Canlı Yayınlanma Moderatörünü kullanıma sunuyoruz” dedi.

Adam Mosseri bir başka tweetinde Rusya’nın Instagram’a erişim engeli sonucuna tepki gösterdi. Mosseri, “Pazartesi günü Instagram Rusya’da engellenecek. Bu karar, Rusya’da 80 milyonu birbirinden ve Rusya’daki insanların averaj yüzde 80’i ülkelerinin haricinde bir Instagram hesabını takip ettiğinden dünyanın geri kalanından kesecek. Bu yanlıştır.” dedi.

Sizler Instagram’ın yeni özelliği hakkında düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.