iPhone 14 ne zaman tanıtılacak?

18.08.2022
iPhone 14 ne zaman tanıtılacak?


Apple’ın yaz sonunda düzenlemesi beklenen etkinliğine artık sayılı gün kaldı. Covid-19 pandemisi de artık geride kalmış olduğundan Eylül ayında fizyolojik ortamda düzenleneceğine dair bir şüphe kalmadı. Peki iPhone 14 ne zaman tanıtılacak?

iPhone 14 serisi, iPad ve Apple Watch modelleri ne zaman tanıtılacak?

Birçok kişinin merak etmiş olduğu iPhone 14 ne zaman tanıtılacak sorusuna bugün Mark Gurman şeklinde oldukça güvenilir bir kaynaktan yanıt geldi. Gurman, Apple’ın sonbahar döneminde yapacağı ilk etkinliğin 7 Eylül Çarşamba günü gerçekleşeceğini söylemiş oldu.

Tanıtılması beklenen cihazlar içinde ise iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in yanı sıra yeni M2 işlemcisini kullanan Mac modelleri, A14 işlemcisini kullanan uygun fiyatlı iPad ve M2’li iPad Pro ve de biri Pro olmak suretiyle 3 tane yeni Apple Watch’un tanıtılması planlanıyor.

Apple yavaş yavaş Çin’i terk ediyor!


Apple yavaş yavaş Çin’i terk ediyor!

Apple, üretimini Çin’den başka bölgelere kaydırmaya başlarken MacBook ve Watch 8 üretiminin Vietnam’da olacağı iddia edildi.

 • Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen iPhone etkinlik tarihleri:
  • iPhone 13 : 23 Eylül 2021
  • iPhone 12 : 23 Ekim 2020
  • iPhone 11 : 20 Eylül 2019
  • iPhone XS : 21 Eylül 2018
  • iPhone X : 3 Kasım 2017
  • iPhone 8 : 22 Eylül 2017
  • iPhone 7 : 16 Eylül 2016

iPhone 14 serisinden neler bekliyoruz?

Yeni modeller için çıkan sızıntıları ve doğrulanan özellikleri incelemeden ilkin hangi modellerle karşılaşacağımızı denetim edelim. Zira ortaya çıkan son haberlere nazaran iPhone 14 serisinde şaşırtıcı bir isim değişikliği ve yeni bir model bizi bekliyor.

Apple, bu yıl 4 yeni model ile karşımıza çıkacak. Fakat geçtiğimiz yıllardan değişik olarak mini (2023 Mart’ta yeni SE olarak görebiliriz) yerine büyük boyutlu bir versiyonun geleceği kesinleşti. İsminin ise iPhone 14 Max olması bekleniyordu. Zira boyut olarak Pro Max ile aynı olsa da işlemci, kamera ve ekran tarafında 14 ile benzer olacak.

Fakat güçlü bir iddiaya nazaran Apple, Max isimlendirmesinin Pro modellerine özgü olmasını istiyor. Bundan dolayı son olarak 8. nesilde karşımıza çıkan Plus adını geri getirecek. Dolayısıyla yeni serinin isimlendirmesi sırasıyla iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max şeklinde olacak.

Tasarım tarafına baktığımızda ise bu yıl Pro modelleri kendini öne çıkaracak. Zira artık ön tarafta yer edinen ikonlaşan çentik yerine, kamera için bir delik, Face ID için de hap şeklinde 2. bir delik olacak. Kabaca Huawei’nin Mate 40 Pro tasarımına benzetebiliriz. Fakat orta kısma konumlandırılacağını izah edelim. Ahize de ekranla kasa arasına yukarı kısma yerleştiriliyor.

iPhone 14 ve Plus modeli ise geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 13‘ün selefine kıyasla yüzde 30 oranında küçültülen çentiğiyle birlikte gelecek. Ek olarak kullanılan vizyonun da değişik olacağını belirtelim. Ilk olarak ekran çerçeveleri önemli oranda incelecek.

Buna ek olarak Apple’ın çip krizinden tedarik zincirindeki yaşanmış olan problemler sebebiyle iPhone 13 ve Pro modellerinde olduğu şeklinde bu yıl da yalnızca Pro’lar özelinde 120 Hz tazeleme hızı göreceğimiz söyleniyor. Doğrusu 14 ve Plus, 60 Hz ile gelebilir.

İşlemci tarafında ise işler birazcık karışık. Sızıntıların geneline baktığımızda Apple’ın gene Pro modellerini serinin geri kalanından ayrı tutacağı anlaşılıyor. İddiaya nazaran 14 Pro ve 14 Pro Max modelleri A16 Bionic işlemcisini kullanırken 14 ve 14 Plus, iPhone 13 serisinde kullanılan A15 Bionic işlemcisini kullanacak.

Fakat bir diğeri iddiaya nazaran de geçtiğimiz dönemde (M serisi öncesi) meydana getirilen iyileştirmelerle birlikte tabletlerde kullanılan X serisine geçiş yapılabilir. Bu durumda A15X Bionic adlı yeni bir çiple de karşılaşabiliriz.

Kamera tarafında ise Apple, geçtiğimiz yıl hem lensleri hem de sensörleri büyüttü. Bu yıl de 12 Megapiksel dizilimi yerine bir süre ilkin tasarım ve tescil emek harcamaları ortaya çıkan 48 Megapiksel kameraları görmeyi bekliyoruz.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.