iPhone kapalıyken kötü amaçlı yazılım çalıştıran bir özellik bulunmuş oldu!

17.05.2022
iPhone kapalıyken kötü amaçlı yazılım çalıştıran bir özellik bulunmuş oldu!


iPhone için güvenlik açığı kabul eden Almanya’daki Darmstadt Teknik Üniversitesi, mevzuyla ilgili bir yazı yayınladı. Araştırma gerçekleştiren üniversite, yayınlamadan ilkin Apple’a e-posta gönderdiğini fakat temsilcilerin mevzuyla ilgili bir cevap vermediğini deklare etti. Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

iPhone kapalı olsa bile kötü amaçlı yazılım çalışıyor!

Teknolojik aletler kapatılmış olduğu süre içinde yer edinen saat ve tarih benzer şekilde ayarların güncel kalması için aslen tam olarak kapanmıyor. iPhone telefonlar da aynı şekilde Bul hususi durumunun emek vermesi ya da diğeri özellikler sebebiyle tam olarak kapanmak yerine düşük güç moduna geçiyor.

iOS 15.5 güncellemesi çıktı! İşte yenilikler


iOS 15.5 güncellemesi çıktı! İşte yenilikler

Teknoloji devi Apple, iPhone cihazları için iOS 15.5 güncellemesini yayınladı! İşte güncellemede yer edinen hata düzeltmeleri ve yenilikler..

Araştırmacılar da iPhone kapalı olsa bile kötü amaçlı yazılımların çalıştığını ortaya koyan bir yazı yayınladı. Telefonun bazı programlar sebebiyle tam kapanmaması, istismar edilmeye açık hale geliyor. Araştırmacılar, makalede “iPhone telefonlardaki mevcut düşük güç modu uygulaması, yeni tehditler çekiyor.” diye de bir açıklamada bulunmuş oldu.

Makaleyi gösteren araştırmacılar ek olarak şu açıklamalarda da bulunmuş oldu:

“Düşük güç modu özelliklerinin tasarımı, amaçlanan uygulamaların dışındaki tehditleri dikkate almadan çoğunlukla işlevsellik tarafınca yönlendiriliyor benzer şekilde görünüyor. Üretici yazılım içindeki uygulama, manipülasyonlara karşı güvenli değil.”

Makaleyi hazırlayan araştırmacılara yanıt vermeyen Apple, nerede ise mevzuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Bir güvenlik şirketi ise makaleyle ilgili şu yorumlarda bulunmuş oldu:

“Açıklananlara benzer donanım ve yazılım saldırılarının gerçek dünya ortamında ergonomik olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden bu makalede ele alınan mevzular, pratiktir.

Siz okuyucularımız bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce iPhone için tartışılan kötü amaçlı yazılım çekince yaratacak mı? Düşüncelerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.